Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU: “10 BİN KİLOMETRE YOLUMUZ VATANDAŞIMIZA ULAŞMAKTA CAN DAMARIMIZ OLDU"

 thumbs_b_c_22d22db2cbc6d978d5729021f0545611.jpg


Merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden en çok etkilenen illerden biri olan Adıyaman'da çalışmalarına devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Deprem bölgesinde Yunanistan büyüklüğünde 10 bin kilometre uzunluğunda karayolu ağına sahip olduklarını belirten Karaismailoğlu, “Yol ağımızın sadece yüzde 2'si etkilendi. Bu yüzde 2'nin ise tamamı 2002 öncesi yapılmış yapılar ve yollardı. Onlara da kısa sürede müdahale ederek ilk 2 gün içerisinde faaliyete geçirdik. Ulaşım açısından karayollarında sıkıntı yaşamadık çünkü etkilenen yüzde 2'lik kısmın da alternatif yolları vardı." dedi.

Depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep Nurdağı'nda, 150 metre yüksekliğindeki viyadüklerin sismik izolatörler sayesinde kesintisiz hizmet vermeye devam ettiğini dile getiren Bakanımız; Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 11 adet tünelin de depremden etkilenmeyerek ulaşımı sağladığını ifade etti.

10 bin kilometre yolun vatandaşlara ulaşmakta can damarları olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, Tekirdağ'da yapımı devam eden Kapaklı Köprülü Kavşağı ile Kuzey Marmara Otoyolu'nda da sismik izolatörler sayesinde depreme karşı dirençli altyapı sistemleri oluşturduklarını hatırlattı.

Son olarak yapımı devam eden projeler hakkında da bilgiler veren Bakanımız, 14,5 kilometre uzunluğuyla Avrupa'nın en uzun tüneli olacak Zigana Tüneli ile Adana'daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde çalışmaların sona yaklaştığını ve önümüzdeki günlerde bu projeleri hizmete alacaklarını sözlerine ekledi.​