Duyuru DetayıMERSİN-TARSUS OTOYOL AYRIMI VE MERSİN OSB BAĞLANTI KAVŞAĞI HİZMETE GİRDİ

20221206MersinTarsusOtoyolİçFotoğraf.jpg

Mersin'in şehir içi ve şehirlerarası karayolu ulaşımını düzenleyen Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı 6 Aralık Salı günü düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı açılış töreninde milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ile çok sayıda vatandaş yer aldı.

Mersin'de 33 milyar 326 milyon TL proje bedeli ile 15 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor"

Törende konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, Mersin'in gelişim hızına bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak ve şehri geleceğe hazırlamak için çok güçlü bir ulaşım ağı tesis ettiklerini ifade etti. 2003 yılından bu yana Mersin'in ulaşım ve iletişim altyapısı için toplamda 23 milyar lira yatırım yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Şehrimizde 278 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 555 kilometreye, 271 kilometre olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 539 kilometreye yükselttik. Şu anda Mersin'de 33 milyar 326 milyon TL proje bedeli ile 15 ayrı karayolu projemiz de devam ediyor." ifadelerini kullandı.

“Otoyoldan Mersin 1'inci Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşım 12 kilometre kısaldı"

Açılışını gerçekleştirdikleri Mersin Organize Sanayi Bölgesi Otoyol Bağlantısı'nın Mersin için çok önemli bir proje olduğuna işaret eden Bakanımız, yapımı tamamlanan Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı - Mersin OSB Bağlantı Kavşağı ile otoyoldan Mersin 1'inci Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşımın 12 kilometre, 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'ne de 15 kilometre kısaldığını söyledi. İlgili güzergâhta kesintisiz ve konforlu ulaşım tesis edildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, proje kapsamında inşa edilen bağlantı kavşağının ana gövde uzunluğunun 1 km, kavşak kolları uzunluğunun ise 3 km olduğunu; ayrıca projede toplam 431 metre uzunluğunda 3 altgeçidin inşa edildiğini açıkladı. Karaismailoğlu, tamamlanan bu bağlantı sayesinde; zamandan 39 milyon TL, akaryakıttan 33 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 72 milyon TL tasarruf edileceğini; karbon salınımının da 6 bin 527 ton azalacağını aktardı.

“D-400 Devlet Yolu üzerindeki trafik yükü azalacak"

Bakanımız Karaismailoğlu, proje kapsamında 9,5 km uzunluğundaki 2'nci kısımda da yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Karaismailoğlu, “2. Kısmın da tamamlanmasıyla; Tarsus – Adana – Gaziantep Otoyolu, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgeleri ve D-400 Devlet Yolu arasında yüksek standartlı bir yol ağı tesis edilmiş olacak. Böylece günde ortalama 24 bin 230 aracın geçtiği D-400 Devlet Yolu üzerindeki trafik yükü azalacak, otoyolun daha verimli kullanılması sağlanacak. Ayrıca bölgenin ticaret, tarım faaliyetleri ile özellikle turizm olanaklarının katbekat artmasına katkı sunulacak." diye konuştu.

Uraloğlu: “Mersin'in bölünmüş yollarla Anadolu'nun pek çok noktasına hızlı ve güvenli ulaşımı sağlandı"

Törende bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, Mersin'in otoyol üzerinden Ankara, İstanbul ve Güneydoğu'ya; bölünmüş yollarla Anadolu'nun pek çok noktasına hızlı ve güvenli ulaşımının sağlandığını, sistemli ve sürdürülebilirliğinin desteklendiğini belirtti.

Genel Müdürümüz, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgelerinin ana karayolu akslarına bağlantısını sağlayan projenin 1. kesimini hizmete sunduklarını ifade ederek, projenin ana iş kalemleri hakkında şunları aktardı: “Proje kapsamında 460 bin metreküp toprak işi, 16.500 metreküp demirli beton, 4.000 ton betonarme demiri, 14.000 m fore kazık, 72 bin ton plentmiks alttemel ve temel, 46 bin ton bitümlü sıcak karışım, 4.600 metrekare yatay-düşey işaretleme, yaklaşık 6.500 m otokorkuluk imalatı yapılmıştır." 

“İnsana ve çevreye duyarlı, güvenli ve konforlu ulaşım için çalışmaya devam ediyoruz"

Genel Müdürümüz Uraloğlu, sanayi tesislerinin yolunu açmaktan trafiği rahatlatmaya, limanlara konforlu erişim sağlamaktan kıtalar arası ulaşım imkanına kadar pek çok farklı amaca hizmet eden yollara yapılan her yatırımın ülkemize katma değer olarak yansıdığını belirterek, “Şehirlerimizin ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda insana ve çevreye duyarlı, güvenli ve konforlu yolları yapmaya devam ediyoruz." dedi.

​Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin Organize Sanayi Bölgesi Bağlantı Kavşağı'nın 1. kesimi hizmete sunuldu.


20221206MersinTarsusOtoyol (2).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (3).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (4).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (5).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (6).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (7).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (8).jpg  
 
​​Büyült
20221206MersinTarsusOtoyol (9).jpg  
 
​​Büyült