Duyuru Detayı2. BETON YOLLAR KONGRESİ VE SERGİSİ ANKARA'DA BAŞLADI

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın himayesinde, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği, Yollar Türk Milli Komitesi ve Avrupa Beton Kaplamalar Birliğinin teknik desteğiyle gerçekleştirilen 'Beton Yollar Kongresi ve Sergisi' 16 Kasım Çarşamba günü Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu'nda başladı. Kongreye Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ile bürokratlar, sektör temsilcileri, akademisyenler ve Karayolcular katıldı.

2022.11.16iç foto (2) 2. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi.JPG

“Karayollarımızdaki yol kalitesini hızla artırıyoruz"

İki gün sürecek kongrenin açılışında konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, 2003-2022 yılları arasında karayolları için 995 milyar 900 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti.  Karaismailoğlu, “Son 20 yılda karayollarımızdaki bölünmüş yol uzunluğunu, 6 bin 100 kilometreden 28 bin 790 kilometrenin üzerine çıkardık. 2053 yılına kadar 38 bin kilometreye çıkarmayı hedefledik. Bu şekilde toplam yol ağımızın yarısını bölünmüş yol standardına ulaştıracağız. Otoyol uzunluğunu 1.714 kilometreden, 3 bin 633 kilometreye yükselttik. 2023'te 3 bin 726 kilometreye ulaştıracağız. 2053 yılına kadar ülkemizde 5 bin 800 kilometrenin üzerinde yeni otoyol yapmayı planladık. Bunlarla birlikte karayollarımızdaki yol kalitesini de hızla artırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Karayollarındaki ulaşım kalitesinin yükseltilmesi için güvenli, ekonomik, hızlı, konforlu, çevreci, kesintisiz ve erişilebilir, çağdaş kalitede yollar yaptıklarını belirten Karaismailoğlu; “İşte tam da bu noktada, Karayollarımızda asfalt teknolojisinin yanı sıra alternatif bir yapım sistemi olan beton yolların önemine de inanıyoruz." dedi.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yapımı tamamlanan beton yollardan örnekler veren Karaismailoğlu, 2004 yılında 2 bin metrelik Afyon-İscehisar, 2006'da 3 bin 500 metrelik Hasdal-Kemerburgaz, 2007'de bin metrelik Ordu-Ulubey, 2009'da ise bin 600 metrelik İzmit-Yalova devlet yolunu beton yol olarak yaptıklarını ifade etti. Bakanımız, 21 kilometrelik Kemaliye-Dutluca yolunu da beton yol olarak inşa edeceklerini belirtti.

“Beton yollarla ilgili çalışmaları takip ediyoruz"

 Yapılan beton yollarla ilgili çalışmaları takip ettiklerini, beton yollarda dünyanın geldiği son noktayı değerlendirerek yol yapımında kullanılan beton sistemlerindeki iyileştirmeleri de gözlemlediklerini ifade eden Karaismailoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Yollarla birlikte; beton bariyerler, havalimanı zeminleri, gürültü bariyerleri gibi yapılardaki son teknolojileri ortak akıl çerçevesinde tartışmak üzere bu kongremizi düzenliyoruz. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, sektörün önde gelen temsilcileri, üniversiteler, uygulayıcılar ve denetleyici birimleri bir araya getiriyoruz. Kongremizde, beton yolda yol kat etmiş ülkelerin tecrübelerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Beton yol konusundaki yapılan ar-ge çalışmaları da proje, yapım, işletim, bakım ve onarım konularında bizlere ışık tutacaktır."

2022.11.16iç foto 2. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi.JPG

“Kuruluşumuz sektördeki gelişmelere öncülük ediyor"

Kongrede konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu, 'Sürdürülebilir Beton Kaplamalarda Kalıcı ve Akılcı Çözümler' temasıyla, beton yollar üzerinde çalışan kamu kurumları, üniversite ve sektör paydaşlarını bir araya getiren organizasyonun, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin paylaşımına imkan tanımasını temenni etti.

Uraloğlu, ülkemizdeki yüksek standartlı, kaliteli ve konforlu ulaşım ağını tesis etmek için kurulduğu günden bu yana çalışmalarını sürdüren Karayolları Genel Müdürlüğünün yeni proje ve tasarım yöntemlerinin araştırılması, geliştirilmesi ve uygulanmasını her zaman desteklediğini, birçok teknolojik yeniliği ve gelişmeyi ülkemize kazandırarak sektördeki gelişmelere öncülük ettiğini dile getirdi.

Beton yol gibi farklı üstyapıların uygulanabilirliği noktasında da sektör temsilcileriyle iletişim halinde olduklarını ifade eden Genel Müdürümüz, “Türkiye Çimento Sanayicileri Birliğimizle yapmış olduğumuz protokol kapsamında İstanbul, Kocaeli, Afyon ve Ordu'da kısa mesafelerde beton yollarımızı deneme fırsatı bulduk. Hazırladığımız Beton Yol Kaplamaları Teknik Şartnamesi ile beton yolların konforlu ve uzun ömürlü olması için malzeme ve yapım aşamalarını belirledik." diye konuştu.

Uraloğlu, ülke şartlarına özgün beton yol tasarım rehberini de oluşturarak ulaştırma sektöründe konuyla ilgili kurum, kuruluş ve özel sektör olmak üzere tüm paydaşların faydalanabileceği temel bir kaynak olarak yayımladıklarını belirtti.

 

“Beton Yollar Kongresi'ni, ülkemizdeki karayolu ulaşım sektörünün gelişimi açısından önemli buluyoruz"

Uraloğlu, “Önümüzdeki süreçte beton kaplamalı üstyapıyı Kemaliye-Dutluca Yolu'nda kullanarak ilk kez uzun bir tulde uygulama fırsatı bulacağız. İliç-Kemaliye-Arapgir Yolu'nun Kemaliye-Dutluca kesimini 44 km'den 21 km'ye indirecek proje kapsamında; yol kesimi ile 16,7 km'lik 6 adet tek tüp tünelde ve 290 m'lik yüksek teknolojili köprüde beton üstyapısının performansını değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Genel Müdürümüz; yol üstyapısı konusunda çalışan yol otoritelerini, akademisyenleri, üretici ve uygulayıcıları bir araya getirerek, bilime ve uygulamaya ulusal ve uluslararası düzeyde katkıda bulunacak Beton Yollar Kongresi'ni, ülkemizdeki karayolu ulaşım sektörünün gelişimi açısından önemli bulduklarını da söyledi.


2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (10).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (11).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (2).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (3).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (4).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (5).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (6).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (7).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (8).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi (9).JPG  
 
​​Büyült
2022.11.162. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi.JPG  
 
​​Büyült