Duyuru DetayıTARİHİ AKKÖPRÜ'NÜN RESTORASYONU TAMAMLANDI

 

Ankara Çayı üzerinde Selçuklular döneminde inşa edilen Tarihi Akköprü'nün restorasyon çalışmaları tamamlanarak 27 Ekim Perşembe günü hizmete açıldı. Tarihi köprünün açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun yanı sıra milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

IMG-20221027-WA0004.jpg

Törende konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat döneminde, zamanın Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından 1222 yılında yaptırılan köprünün bu topraklardaki medeniyetimizin tapu senedi niteliğinde olduğunu belirtti. Karaismailoğlu, “Yapılışının üzerinden tam 800 sene geçen bu güzel köprü, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine kadar, askere ve hacca gidenlerin uğurlandığı, hak ve özgürlük ya da fetih yolunda ilk adımın atıldığı, bugünümüze ulaşan nadide bir yapıdır." ifadelerini kullandı.

“Son derece hassas bir çalışma yürüttük"

Akköprü'nün eski Bağdat ticaret güzergâhının Ankara-İstanbul kesiminin başlangıç noktası görevini üstlendiğini ve sadece kültürel açıdan değil, ticari açıdan da önemli bir misyona sahip olan, yoğun kullanımı nedeniyle zamanla yıpranan Akköprü'nün restorasyon sürecini tamamladıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Son derece hassas bir çalışma yürüttük. Müze ve sanat tarihi alanında uzman akademisyenler ve mimarları görevlendirdik. Toplam uzunluğu 79 metre olan 8 ayak, 7 sivri kemere ve 5,7 metre döşeme genişliğine sahip Tarihi Akköprü'müzü, yılda 5 milyondan fazla turisti ağırlayan Başkentimizin tarihi ve kültürel mirasına tekrar kazandırıyoruz." dedi.

“Ankara'daki karayollarımızın yüzde 60'a yakını bölünmüş yol standardına kavuştu"

Ankara genelindeki karayolları yatırımları hakkında da bilgiler paylaşan Bakanımız Karaismailoğlu, bölünmüş yol uzunluğunu 1.187 kilometreye ulaştırdıklarını, 1 tek tüp ve 1 de çift tüp olmak üzere toplam uzunlukları 4 bin 600 kilometreye yakın tüneller, uzunlukları 13 bin 900 kilometreyi aşan 182 köprü yaptıklarını belirtti.

IMG-20221027-WA0002.jpg

Genel Müdürümüz Uraloğlu: “Akköprü, özgün dokusuna uygun restore edildi"

Törende konuşan Genel Müdürümüz Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü olarak; kültürümüze, doğaya ve tarihimize sahip çıkmanın hem vatandaşlık görevi hem de kurumsal bir sorumluluk olduğu bilinciyle tarihi köprülerimizi restore ettiklerini söyledi.   

Restorasyon sonrası açılışı gerçekleştirilen Tarihi Akköprü'nün özgün dokusuna uygun restore edilerek, Başkentin kültür ve tarih turizmine kazandırıldığını söyleyen Uraloğlu; bölgede yapılan çevre düzenlemesi, yaya yürüyüş yolları, oturma bankları, yeşillendirme alanı ve aydınlatma uygulaması ile köprünün çağdaş bir görünüme kavuşturulduğunu belirtti.

Proje hakkında teknik bilgiler veren Genel Müdürümüz, “6 bin m3 toprak işi, 400 m2 döşeme alanı, 1.100 m3 yonu taşı, 1.500 m3 moloz taş, 200 m3 mermer imalatı yapılmıştır." dedi.

Karayolları Genel Müdürlüğünün yürüttüğü restorasyon çalışmalarına yönelik bilgi veren Uraloğlu, Tarihi Köprüler Şubesi Müdürlüğünün kurulduğu 2003 yılından itibaren yapılan çalışmalar sonucunda Ekim 2022 itibarıyla yurt içinde 2421 adet taş, ahşap, demir ve betonarme tescilli tarihi köprü, yurt dışında ise çoğunluğu Bosna Hersek'te olmak üzere 316 adet Osmanlı Dönemine ait tarihi köprü bulunduğunu açıkladı.

Bugüne kadar 13'ü 2022 yılında olmak üzere toplam 419 adet tarihi köprünün restorasyon uygulama çalışmalarını tamamladıkları bilgisini paylaşan Genel Müdürümüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi gelişmiş karayolu ağları ile donatarak, erişilebilirliği artırırken, tarihi köprülerin restore edilmesine yönelik geliştirilen projelerle koruma anlayışının toplumda yaygınlaştırılmasını sağlıyoruz." 


IMG_20221016_192543.jpg  
 
​​Büyült
IMG_8495.JPG  
 
​​Büyült
IMG-20221027-WA0000.jpg  
 
​​Büyült
IMG-20221027-WA0001.jpg  
 
​​Büyült
IMG-20221027-WA0005.jpg  
 
​​Büyült