Duyuru DetayıAYDIN-DENİZLİ OTOYOLU'NDA ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

FUPIdy8XwAAFVcG.jpg 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu, yapım çalışmaları devam eden Aydın-Denizli Otoyolu çalışmalarını yerinde incelemek üzere 2 Haziran Perşembe günü şantiye sahasına ziyarette bulundular. Burada basına açıklamalarda bulunan Bakanımız Karaismailoğlu, ülke ekonomisine önemli katkılar sunan Denizli ile Aydın illerinin otoyol ile bağlanacağını söyledi.

“Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşım çok daha kolaylaşacak"

Aydın-Denizli Otoyolu'nun İzmir-Aydın arasındaki kesimi işletmeye açılan İzmir-Aydın Denizli-Antalya Otoyolu'nun bir bölümünü oluşturduğunu aktaran Karaismailoğlu, Kapıkule'den başlayıp İstanbul üzerinden Marmara ve Ege Bölgeleri'ni kat ederek Akdeniz'e ulaşacak kesintisiz otoyol ağını tesis ettiklerini; böylece Ege, Akdeniz ve İç Anadolu arasında geçit konumundaki Denizli ve Aydın illerinin öneminin daha da arttığını belirtti. Bölgenin en önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanı'na Denizli üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin daha kısa sürede nakledileceğini sözlerine ekleyen Karaismailoğlu; Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşımın çok daha kolaylaşacağını açıkladı.

“Projemizde yaklaşık 3036 çalışma arkadaşımız görev yapmaktadır"

Otoyol ile bölgedeki tarım alanlarının genişleyeceğini, sanayi yatırımlarının ve istihdamın artacağını, turizm kapasitesinin daha da güçleneceğini ifade eden Karaismailoğlu, projenin teknik detayları hakkında şu bilgileri paylaştı: “Projemizde yaklaşık 3036 çalışma arkadaşımız görev yapmaktadır. Projemiz yaklaşık 1 milyar 100 milyon Euro civarındadır.  140 kilometresi 2x3 şeritli ana yol, 23 kilometresi de 2x2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 km uzunluğunda. Bu kapsamda; 13 viyadük, 100 köprü, 19 köprülü kavşak, 74 altgeçit ve 5 otoyol hizmet tesisi yapıyoruz."

“Yıllık toplam 731 milyon lira tasarruf edilecek"

Aydın ve Denizli illeri arasında mevcut D-320 Karayolu üzerinde 45 adet sinyalize kavşak bulunduğunu bildiren Karaismailoğlu, “126 kilometrelik bu güzergâhın ulaşım süresi otoyol ile 2 saatten 70 dakikaya düşecek. Zamandan 560 milyon lira, akaryakıttan 168 milyon lira ve karbondioksit salınımının engellenmesinden 3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 731 milyon lira tasarruf edilecek. Yollarımız kısaldıkça hız, konfor, güvenlik, tasarruf ve tabii ki kalkınma artıyor." dedi.

“163 km'lik Otoyolun 116 kilometresine yani yüzde 71'ine girdik"

Bakanımız Karaismailoğlu, projenin son durumuna ilişkin de bilgi verdi. Aydın-Denizli Otoyolu'nun temelini Kasım 2020'de attıklarını anımsatan Karaismailoğlu; “Proje bünyesinde bugüne kadar 31 milyon metreküp kazı, 26,5 milyon metreküp dolgu yapıldı. 463 menfezin 257'si tamamlandı. 67'sinde ise çalışmalara devam ediyoruz. 79 altgeçitten 37'sinin yapımını bitirdik. 18'inin imalatını sürdürüyoruz. 3 köprünün betonarme imalatını tamamladık, 11'inin yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Toplam 13 viyadüğün 8'inde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 163 kilometrelik otoyolun 116 kilometresine yani yüzde 71'ine girdik. Toplamda 1,2 milyon ton üstyapı imalatı yaptık. Parasal gerçekleşme olarak yüzde 37 ilerleme kaydettik." diye konuştu.

​Denizli'nin ulaşım ağını güçlendirecek her projeyi yakından takip ettiklerini belirten Karaismailoğlu, Denizli'de otoyol dışında devam eden 11 adet karayolu projesinin olduğunu sözlerine ekledi.  


FUPIdy8XwAAFVcG.jpg  
 
​​Büyült
FUPIdy9WUAAPHio.jpg  
 
​​Büyült
FUPIdy9WUAEXML2.jpg  
 
​​Büyült