Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU ATLAS PROJESİ AÇILIŞ ETKİNLİĞİNDE KONUŞTU20222405AtlasProjesiBakFoto1.jpg

Türkiye'nin ulaştırma sektörünün Avrupa Birliği ile kapsamlı entegrasyonunu sağlayan Atlas Projesi'nin açılış töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla 24 Mayıs tarihinde Ankara'da gerçekleşti. Açılış töreninde konuşan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, projenin AB ile ulaştırma alanındaki ortaklığımız yolunda önemli bir kilometre taşı olduğuna inandığını belirtti.

“Ülkemiz dünyada tedarik zincirinin devamlılığında aktif rol oynadı"

Kovid-19 salgınının ulaştırma alanında dijitalleşme, maliyetlerin düşürülmesi, yeşil enerji, sıfır emisyon gibi yeni gelişmelerin gündemin ön sıralarına taşınmasına olanak sağladığına dikkat çeken Bakanımız; “Ülkemiz bu süreçte güçlü ulaştırma ağı sayesinde gerek komşularına gerekse dünyanın diğer bölgelerindeki ülkelere erişimini sürdürerek dünyada tedarik zincirinin devamlılığında aktif bir rol oynadı. Bu önemli başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum" diyerek sözlerine devam etti.

“Vatandaşlarımıza ve yakın coğrafyamıza zenginlikler katacak ulaştırma ve haberleşme sistemlerini inşa ettik"

Bakanımız Karaismailoğlu, lojistik süper güç olma yolunda ilerleyen ülkemizin Orta Koridor'da Asya ve Avrupa arasında alternatif olmanın ötesinde değerli ve kazançlı bir lojistik ve üretim üssüne dönüşerek önemli sorumluluklar üstlendiğini de söyledi.

Ülkemizin lojistik güç haline gelmesinin öyle sanıldığı kadar kolay olmadığını, içeride ve dışarıda mücadele vererek vatandaşlarımıza ve yakın coğrafyamıza zenginlikler katacak ulaştırma ve haberleşme sistemlerini inşa ettiklerini belirten Bakanımız Karaismailoğlu; “Marmaray, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren hatları, İstanbul Havalimanı, Çamlıca Kulesi, Avrasya Tüneli, 1915 Çanakkale Köprüsü ve bölünmüş yollar gibi küresel ölçekte de ödüller alan altyapı projelerini büyük bir hızla tamamladık." dedi.

“2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ile ülkemizin gelecek 30 yıllık planlarını ortaya koyduk"

Yatırımları, Asya ve Avrupa arasındaki transit taşımacılığın ülkemizin ulaşım ağları üzerinden yapılmasına imkân verecek şekilde planladıklarını ve bu yatırımları planlı, gerçekçi ve kararlı bir vizyona bağlı kalarak şekillendirdiklerine dikkat çeken Bakanımız Karaismailoğlu; “Bu doğrultuda, 5 Nisan'da açıkladığımız ve 2053 yılına kadar 190 milyar avro değerinde yatırım öngördüğümüz Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı'nı hazırladık" dedi.

Bakanımız, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ile ülkemizin gelecek 30 yıllık planlarını ortaya koyduklarını ve bu vizyonun gereği olarak, 2053 yılına kadar bölünmüş yol ağını 38 bin 60 kilometreye, demiryolu hat uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye, liman sayısını 255'e ve havalimanı sayısını da 61'e yükseltmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi. ​


20222405AtlasProjesiBakFoto2.jpg  
 
​​Büyült