Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilgileri

​Karayolu ağında birbiri ile uyumlu, ihtiyaçlara cevap veren ve mümkün olan en son yenilikleri kapsayan entegre bir Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamasının yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

Tüm Bölge Müdürlüklerinde bir adet Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezi ve Genel Müdürlüğümüzde tüm merkezlerin bağlı olduğu Ana Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezi kurulacaktır. Bu kapsamda Ana Akıllı Ulaşım Sistemleri Merkezinin görüntüleme, ses ve otomasyon sistemleri tesis edilmiştir.

Akıllı Ulaşım Sistemleri kapsamında kurulacak olan sistemlerin birbiriyle ve diğer ulaşım modları ile haberleşmesini sağlayacak etkin bir haberleşme alt yapısının kurulması hedefiyle 15 bin km fiber optik kablo tesis edilmesi çalışmaları kesintisiz devam etmektedir.

Antalya-Gazipaşa, Antalya-Tekirova, Antalya-Sandıklı, Ankara-Afyon-Sandıklı, İzmir-Uşak ve Sivrihisar-Eskişehir güzergâhlarında 2021 yılı Temmuz sonu itibarıyla toplam 1.306 km uzunluğunda fiber optik kablo haberleşme altyapısı tamamlanmış olup 2021 yılı sonuna kadar 1890 km uzunluğundaki karayolu ağında fiber optik kablo haberleşme altyapısının tesis edilmesi hedeflenmektedir.

Bölge Müdürlüklerimiz tarafından mevcut; kameralar, haberleşme sistemleri, meteorolojik algılayıcılar, değişken mesaj işaretleri, değişken trafik işaretleri, merkezi üniteler, sinyalizasyon sistemleri, enerji sistemlerinin bakım-onarım ve işletme işlerine dair faaliyetler sürdürülmektedir.