2. Bölge Müdürlüğü | İzmir

KARAYOLLARI 2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 1053,64 kWp / 990 kWe GÜCÜNDE  ÇEŞME GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ KURULUMU İŞİ

PROJENİN ADI              Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü 1053,64 kwp / 990 kWe Gücünde Çeşme Güneş Enerjisi Santrali                                                                         Kurulumu işi   

PROJENİN YERİ            Çeşme İZMİR

YÜKLENİCİ FİRMA       Birim Elektrik Elektro. İnş. Tur. Tic. ve  San. Ltd. Şti.

DESTEKLEYİCİ               İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)

İHALE TARİHİ                30.03.2017

İHALE BEDELİ                5.364.000,00 TL

İŞE BAŞLAMA TARİHİ  17.05.2017

İŞİN SÜRESİ                   150 GÜN

İŞİN BİTİM TARİHİ       13.10.2017


PROJENİN AMACI          

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü'nün enerji ihtiyacının bir kısmının karşılanması amacıyla, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenecek şekilde, İzmir İli, Çeşme İlçesinde bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Çeşme Eğitim ve İletişim Tesisi otopark alanı ile yanında bulunan yaklaşık 20 dönümlük arazi üzerinde 1053,64 kWp / 990 kWe gücünde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi tesisi (Fotovoltaik Güç Santrali – FVGS) kurulmuştur.


Çeşme Güneş Enerji Santrali Kurulumu


PROJENİN KAPSAMI

Bölge Müdürlüğümüz tarafından TR31/16/YE02/0016 referans numarasıyla İzmir Kalkınma Ajansına (İZKA) 1053,64 kWp gücündeki Fotovoltaik Güç Santrali yapımı için proje teklifi yapılarak projenin desteklenmesi ve hibe yapılması için başvuru yapılmıştır. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından projenin desteklenmesi yönünde karar alınmış ve 22.06.2016 tarihinde Bölge Müdürlüğümüz ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) arasında Destek Sözleşmesi imzalanmıştır.


Sözleşme sonrası yapım çalışmalarına geçilmiş ve 1053,64 kWp gücündeki Fotovoltaik Güç Santralinin 99,64 kWp kısmı otopark alanına, kalan 954 kWp kısmı ise açık arazi kısmına tesis edilmiştir. Sistem, otopark kısmına çelik konstrüksiyon üzerine tesis edilen panellerle çatı uygulaması ve boş araziye konstrüksiyon üzerine paneller tesis edilerek açık arazi uygulaması şeklinde iki kısımdan oluşmuştur.


Çeşme Güneş Enerji Santrali Kurulumu

                         

SANTRAL İLE İLGİLİ BİLGİLER

İzmir İli, Çeşme İlçesinde kurulan 1 MW gücündeki Karayolları Çeşme Güneş Enerjisi Santrali tesisi 15.12.2017 tarihinde devreye alınarak elektrik üretimine başlanmıştır.


Tesisin kurulum maliyeti KDV dahil 6,63 milyon TL olmuştur. Bu bedelin 928 bin TL tutarı İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından hibe olarak Kurumumuza verilmiştir. Tesisten yılda yaklaşık 900 bin TL gelir sağlanacağı öngörülerek maliyetin geri dönüş süresi 6,5 yıl olarak hesaplanmıştır.


Çeşme Güneş Enerjisi Santrali'nde üretilen enerjinin bir kısmıyla tesisin kurulduğu yerde bulunan Karayolları Çeşme Eğitim ve İletişim Tesisleri ile Bayraklı Tünel İşletme Şefliği'nin kullandığı enerjinin bir kısmı mahsuplaşarak karşılanmakta, mahsuplaşmayan kısmı elektrik dağıtım sistemine ihtiyaç fazlası enerji olarak aktarılmaktadır. İhtiyaç fazlası olarak dağıtım sistemine verilen her 1 kWh enerji için elektrik dağıtım şirketi Kurumumuza 13,3 Dolar Cent karşılığı Türk Lirası bedelini, günlük üretilen enerji miktarı üzerinden, günlük dolar kuru baz alınarak ödemektedir. Bu bedelden kWh başına 0,75 Dolar Cent karşılığı Türk Lirası dağıtım bedeli olarak kesilmektedir.


Çeşme Güneş Enerjisi Santrali'nin yıllık üretimi yaklaşık 1.500.000 kWh olmaktadır.