Duyuru DetayıKARAYOLLARI 100. YIL KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

Karayolları Genel Müdürlüğümüzün bilgiye erişimin kolaylaştırılması, kurumsal hafızanın korunması, sürekli öğrenmenin sağlanması vizyonuyla hayata geçirdiği “Karayolları 100. Yıl Kütüphanesi" düzenlenen törenle hizmete açıldı. Karayollarının Asırlık Yol Çizgileri Kitabı'nın tanıtımının da yapıldığı törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in yanı sıra İNTES temsilcileri ve Karayolcular katıldı.

WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.35.59.jpeg

“Ülkemizin topyekûn gelişmesi için de okumalıyız, okutmalıyız"

Ecdadımızın duvarları kitaplarla dolu bir kütüphaneyi en kıymetli hazinelerden daha üstün tuttuğunu hatırlatan Bakanımız Uraloğlu, “Çünkü kütüphaneler bizim köklerimizi, biriktirdiklerimizi, bildiklerimizi, öğrendiklerimizi gelecek nesillere aktaran en önemli araçlarımızdır. Milletlerin ilerlemesini, gelişmesini, kalkınmasını sağlayan en önemli unsurların başında, zengin kütüphanelerin gelmesi de bu nedenledir. Bizler de günümüzün hafızasını, gelecek kuşaklara aktarmak için kütüphanelerimizi muhafaza etmeli, onları daha da zenginleştirmeli ve modern imkânlarla donatmalıyız. Ülkemizin topyekûn gelişmesi için de okumalıyız, okutmalıyız" şeklinde konuştu.

“Zengin bir kütüphaneye kavuştuk"

Hayata geçirilen kütüphane projesinin çok yerinde ve kıymetli bir adım olduğunu vurgulayan Uraloğlu, muhafaza edilen kurum arşivinin yanı sıra çeşitli inşaat firmalarının ve Karayolcuların kitap, belge ve çeşitli doküman bağışlarıyla 11 binden fazla kaynağın yer aldığı zengin bir kütüphaneye kavuştuklarını ifade etti.

Karayollarının çok zengin bir arşivi olduğunun altını çizen Bakanımız, “Hatta, 2021 yılında, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafından derlenen 'Karayollarının Asırlık Yol Çizgileri' kitabının hazırlanması için Genel Müdürlüğümüz arşivini açarak, bilgi, belge ve görsel paylaşımıyla büyük destek sağlamıştır. 700 sayfa ve 5 ana bölümden oluşan söz konusu kitabımız; yolların medeniyetlerin gelişimine katkısından, Osmanlı döneminde yollarla ilgili yapılan düzenlemelere, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarından, Karayolları Genel Müdürlüğünün kuruluşundan 2000 yılına kadar uzanan 50 yıllık döneme, Son 22 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayata geçirdiğimiz mega karayolu projelerine kadar çok kapsamlı bir çalışmadır." ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.36.27.jpeg 


“Karayolu sektörünün geçmişine ve bugününe ışık tutan kaynakları kullanıma açtık"

Törende konuşan Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, 100. Yıl Kütüphanesi ile birlikte karayolu sektörünün geçmişine ve bugününe ışık tutan kitapları, sektör raporlarını, bilimsel makaleleri ve diğer önemli kaynakları hem basılı hem de dijital ortamda kullanıma açtıklarını belirtti.

Karayolları Genel Müdürlüğü döneminde başlattığı çalışmalar ve kıymetli katkıları için Bakanımız Uraloğlu'na teşekkür eden Gülşen, kütüphanenin kurumumuzun dünü ile yarını arasında bir köprü mahiyetinde olacağını da sözlerine ekledi.


KGM_0881.JPG  
 
​​Büyült
KGM_9669.JPG  
 
​​Büyült
KGM_9673.JPG  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.29.33.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.31.39.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.31.41.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.31.58.jpeg  
 
​​Büyült
WhatsApp Image 2024-05-20 at 11.35.41.jpeg  
 
​​Büyült