Duyuru DetayıKASTAMONU'DA 25 KARAYOLU PROJESİNİN YAPIMINA DEVAM EDİLİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen 12 Mart Salı günü Kastamonu'ya gelerek, bölgedeki ulaşım yatırımlarını yerinde inceledi, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

12032024İçFoto.jpeg

“Tek bir hedefi var: O da şehirlerimizin güvenli ve konforlu ulaşım ağını güçlendirmek"

Bakanımız, incelemelerin ardından yaptığı basın açıklamasında; Kastamonu'nun ekonomik çeşitliliğine vurgu yaparak, orman sanayisinden madenciliğe, tekstilden turizme, enerjiden sağlığa kadar birçok sektörde faaliyet gösteren şehrin, ulaşım ve iletişim altyapısının gelişmesine büyük önem verdiklerini belirtti.

“Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine projelendirdiğimiz altyapı yatırımlarında Bakanlığımızın tek bir hedefi var: O da şehirlerimizin güvenli ve konforlu ulaşım ağını güçlendirerek insanımızın hayat standardını yükseltmektir." diyen Bakanımız, 2002 yılından bu yana Kastamonu'nun ulaşım altyapısına yapılan yatırımların ayrıntılarına değinerek ulaşıma sağlanan faydaları dile getirdi.

 

“Kastamonu'da 25 ayrı karayolu projesinde çalışmalarımız devam ediyor"

Yapılan yatırımlarla Kastamonu'yu Çankırı'ya, Kırıkkale'ye, Ankara'ya, İstanbul'a, Karabük'e, Samsun'a, Boyabat'a bölünmüş yollarla bağladıklarını ve sel hasarlarını giderdiklerini aynı zamanda da Kastamonu'nun Doğu ve Batı Çevre Yollarını bitirdiklerini, şu anda da 25 ayrı karayolu projesinde çalışmaların devam ettiğini bildiren Uraloğlu, Kastamonu'daki önemli ulaşım projelerinden biri olan Kırık Barajı Varyant Yolu'nu detaylı bir şekilde ele alarak şunları söyledi:

 “31 kilometre uzunluğunda, bölünmüş yol olarak hizmet veren Kastamonu-Çankırı İl Sınırı Yolu'nun yaklaşık 7 kilometrelik bölümü inşa çalışmaları devam eden Kırık Barajı'nın suları altında kalacak. Bu nedenle yolun bu kesiminde güzergahı değiştirerek, 20,4 km'lik Kırık Baraj Varyantını, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında projelendirdik. Proje bedeli 8,2 milyar lira olan proje kapsamında; 5.330 metre uzunluğunda 1 adet çift tüp tünel, 279 metre uzunluğunda 1 adet tek tüp tünel, 686 metre uzunluğunda 2 çift viyadük, 6 adet farklı seviyeli kavşak ve 2 adet hemzemin kavşak bulunuyor. Proje genelinde yüzde 29,5 fiziksel gerçekleşme kaydettik."

Kastamonu ziyaretleriyle çalışmaların devam ettiği diğer bir karayolu projesi olan Küre Uzunöz Tüneli'nin şantiyesine de gideceklerini bildiren Bakanımız, bu projede de fiziksel gerçekleşmenin %15,5 seviyesinde sağlandığını açıkladı.

 

“Kastamonu için daha yapacak çok işimiz var"

Kastamonu'daki çalışmaların sadece karayolu yatırımları ile sınırlı olmadığını, ulaşım altyapısını tüm modlarıyla bütünleşik bir şekilde planladıklarını belirterek, turizm, tarım ve sanayiyi geliştirecek yatırımlara devam edeceklerini ifade eden Bakanımız; konuşmasını Kastamonu için daha yapacak çok işleri ve harcayacak daha çok mesai olduğunu vurgulayarak tamamladı.

 

 

 


12032024AltFoto2.jpeg  
 
​​Büyült