Duyuru DetayıGİRESUN LİMAN FARKLI SEVİYELİ KAVŞAĞI'NDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Giresun'un ulaşım altyapısına güç katacak karayolu yatırımlarından Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı'nın yapım çalışmaları, 8 Mart Cuma günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katıldığı törenle başladı.

20240308GiresunTemelAtmaBakanİçFoto.jpeg

“Seyahatlerimizde konforu ve kesintisiz ulaşımı tesis ettik."

Giresun'un karayolu ağının geliştirilmesine yönelik önemli projelere değinen Bakanımız Uraloğlu, özellikle Karadeniz Sahil Yolu'nun 2007 yılında tamamlanması ve 15 adet tünel inşa edilmesiyle bölge ulaşımını Samsun'dan Sarp Sınır Kapısı'na kadar kolaylaştırdıklarını vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Giresunlu kardeşlerim virajlı yollarda yaşanan çileleri unuttu. Ağan Köprüsü'nü restore ettik. Tirebolu-Kürtün-Torul Yolu'nu bitirdik. Giresun-Dereli-Sivas Yolu ile ilimizin önemli ulaşım koridoru olan Şebinkarahisar Yolu'ndaki Eğribel Tüneli'ni inşa ettik. 2.200 metre rakıma ulaşan Eğribel Geçidinde kış mevsiminin çetin şartlarında ulaşımın ne zorluklarla sağlandığını hepiniz bilirsiniz. İnşa ettiğimiz çift tüplü tünel ile seyahatlerimizde konforu ve kesintisiz ulaşımı tesis ettik. 30 adet virajı ortadan kaldırarak, güzergahta 6,5 km kısalma sağladık. Yolun geometrisini iyileştirerek Eğribel Geçidindeki seyahat süresini normal zamanda 25 dakikadan 5 dakikaya indirdik. Yine, 2,4 kilometre uzunluğunda bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol olarak projelendirdiğimiz Keşap Köprülü Kavşağını da tamamladık ve bu Ocak ayı içerisinde hizmete açtık. Köprülü kavşağımızın trafiğe açılmasıyla birlikte Karadeniz Sahil Yolu'na Keşap'ta batı yönünden giriş-çıkış sağlamış olduk."

Bakan Uraloğlu, şu anda 18 milyar 219 milyon lira proje bedeliyle devam eden 19 karayolu projesinden bahsederek, bu projeler arasında Dereli Yolu, Suşehri-Koyulhisar Ayrımı-Şebinkarahisar Yolu, Çat Köprüsü, ve Çaldağ-İnişdibi Yolu gibi önemli ulaşım koridorları bulunduğunu belirtti.

Ekonomik ve Çevresel Katkılar

Yapım çalışmalarının başlatıldığı Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı projesi hakkında da bilgi veren Bakanımız Uraloğlu, 1,6 km uzunluğundaki projeyle mevcut sahil yolunun altgeçide alınarak yüksek standartlı ve konforlu bir geçiş sağlanacağını; kavşağın kullanıma alınmasıyla bölgedeki sinyalizasyon sisteminin devre dışı bırakılarak trafiğin dur-kalk yapmaksızın akışının gerçekleştirileceğini ve böylece zamandan 322 milyon lira, akaryakıttan 8 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 330 milyon lira tasarruf edileceğini, çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunun da 610 ton azaltılarak doğanın korunmasına katkı sağlanacağını ifade etti.

20240308GiresunTemelAtmaGMİçFoto.jpeg

Karadeniz Sahil Yolu'na daha konforlu bir ulaşım

Giresun'un şehir merkezi, limanı ve Karadeniz Sahil Yolu'na daha konforlu bir ulaşım imkânı sağlamak amacıyla başlatılan Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı'nın yapım çalışmalarının başlandığı törende konuşan Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen, projenin detaylarını paylaştı.

Gülşen, Karadeniz Sahil Yolu'nun Gürcistan sınırından başlayarak Sinop'a kadar kesintisiz ulaşım sağlayan, transit trafiğin yanında, şehir geçişlerinde yerel trafiğe de hizmet veren ana ulaşım aksı konumunda olduğunu belirterek, şehirlerin gelişimine paralel olarak artan ulaşım taleplerini karşılamak adına yeni yatırımların hayata geçirildiğini ifade etti.

Ulaşımın zincirin her halkası arasında daha hızlı, daha güvenli, daha ekonomik…

Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı'nın bu bağlamda önemli bir proje olduğunu vurgulayan Gülşen, projenin ana iş kalemleri kapsamında 225 bin metreküp toprak işi, 70 bin metreküp beton, 110 bin ton plentmiks temel ve alttemel, 35 bin ton bitümlü sıcak karışım imalatının yapılacağını belirtti. Projede, mevcut haliyle hemzemin kavşak ile erişim sağlanan noktada, transit trafiği altgeçide alarak hızlı, güvenli ve kesintisiz ulaşımın sağlanacağını açıkladı.

22 yıl önce başlatılan bölünmüş yol hamlesinin, ülkenin kalkınmasına büyük katkı sağladığını belirten Gülşen, yaşam alanları, şehirler, bölgeler, turizm merkezleri, üretimden tüketime uzanan zincirin her halkası arasında daha hızlı, daha güvenli, daha ekonomik bir ulaşım hizmeti sağlandığını ve yol ağında gerçekleşen taşıt hareketliliğinin 52 milyar taşıt-km'den 140 milyar taşıt-km'ye yükselerek yaklaşık 3 kat arttığını dile getirdi.​


20240308GiresunTemelAtmaAltFoto1.jpeg  
 
​​Büyült
20240308GiresunTemelAtmaAltFoto2.jpeg  
 
​​Büyült
20240308GiresunTemelAtmaAltFoto3.jpeg  
 
​​Büyült
20240308GiresunTemelAtmaAltFoto4.jpeg  
 
​​Büyült
20240308GiresunTemelAtmaAltFoto5.jpeg  
 
​​Büyült