Duyuru DetayıAKHİSAR – GÖRDES YOLU ÇALIŞMALARI HIZLANIYOR  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu Manisa'da devam eden ulaştırma yatırımlarını incelemek üzere 5 Ocak Cuma günü kente geldi. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı program kapsamında Akhisar-Gördes Yolu yapım çalışmalarını yerinde gören Bakanımız, şantiye sahasında projede gelinen son aşamaya dair bilgi aldı.

2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanİÇFoto.jpg

Türkiye Yüzyılının ulaştırma alanında da önemli başarılarla dolu olacağına inandığını söyleyen Bakanımız, Şehzadeler Şehri Manisa'nın ulaşım altyapısını güçlendirmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Akhisar-Gördes Yolu projesi ve son durumu hakkında bilgi veren Uraloğlu, 815 milyon TL'lik bir bütçeyle 54,4 km uzunluğunda sathi kaplamalı tek yol standardında inşa edilecek projenin 1,6 kilometrelik kesiminin tamamlandığını; yolun tamamının hızla inşa edilerek, 2025 yılı sonuna kadar hizmete almayı hedeflediklerini dile getirdi.

Uraloğlu, projeye yönelik önemli bilgiler paylaşarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Projenin tamamlanmasıyla; Manisa'nın kuzeyinde yer alan ilçeler arasındaki ulaşım standardını yükselterek çok daha güvenli ve konforlu bir seyahat imkanı sağlayacağız. Proje ile mevcut yolda ortalama 50 dakika süren ulaşım süresini 11 dakika kısaltarak 39 dakikaya düşüreceğiz. Böylece; zamandan 75 milyon ve akaryakıttan 30 milyon olmak üzere yıllık toplam 105 milyon tasarruf sağlayacağız. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 3.912 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacağız."

Bölgede hayata geçirilen, ulaşımda konfor, güvenlik ve hız sağlayan önemli projeleri de hatırlatan Bakanımız, “Gördes-Köprübaşı Yolu, Akhisar-Sındırgı Yolu, Manisa-(İzmir-Turgutlu) Ayrımı, Bergama-Soma-Akhisar Yolu gibi 12 karayolu projemizin çalışmalarına devam ediyoruz. Yine, 27,8 km'lik Gördes - (Demirci-Köprübaşı) Ayrımı Yolu'nda da 1,3 km'lik kesimi tek yol-sathi kaplama seviyesinde tamamladık ve hızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 1 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere 26,3 km uzunluğundaki Selendi- Demirci Ayrımı-14. Bölge Hududu yolumuzun da bölünmüş yol kısmı olan 1 kilometresini trafiğe açtık ve kalan kısım çalışmalarımızı hızlandırıyoruz." diyerek mevcut çalışmaların da son durum bilgilerini paylaştı.

Yapımı planlanan Manisa Otogar Farklı Seviyeli Kavşağı'nın en kısa sürede inşasına başlanacağı müjdesini de veren Bakanımız, “Kavşağımız; Manisa-Balıkesir-Bursa-İstanbul Yolu, Manisa Çevre Yolu, Manisa-İzmir Yolu ve Manisa-Uşak-Ankara Yollarının kesişim noktasında bulunuyor. Bitümlü sıcak karışım kaplama standardında inşa edeceğiz. Proje ile, bölgede artan trafik yoğunluğu rahatlatacak ve söz konusu güzergahlar arasında hızlı, güvenli ve kesintisiz ulaşım imkânı sağlayacağız. Aynı zamanda, kavşak bölgesinden otogara farklı noktalardan erişim imkanı da sunacağız." dedi.


2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanALTFoto1.jpg  
 
​​Büyült
2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanALTFoto2.jpg  
 
​​Büyült
2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanALTFoto3.jpg  
 
​​Büyült
2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanALTFoto4.jpg  
 
​​Büyült
2024-01-05AkhisarGördesYoluİncelemeBakanALTFoto5.jpg  
 
​​Büyült