Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU'NDAN MALATYA İKİZCE TOKİ YOLLARINA İNCELEME

 20231231_162304.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, Malatya programı kapsamında yapım çalışmaları devam eden İkizce TOKİ Yolları şantiyesini ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı ziyaretin ardından Bakanımız Uraloğlu basına açıklamalarda bulundu.

“Tüm köprülerimizin bakım ve onarımı ile deprem sismik takviye izolatörlerinin değişimini gerçekleştiriyoruz"

Depremden etkilenen yolların onarımını yaparak sinyalizasyon, otokorkuluk, yatay ve düşey işaretlemelerini yenilediklerini söyleyen Uraloğlu; “Trafik güvenliği tedbirlerini arttırmak için tüm köprülerimizin bakım ve onarımı ile deprem sismik takviye izolatörlerinin değişimini gerçekleştiriyoruz. Depremde hasar gören tarihi köprülerin, hizmet tesislerinin, yol bakımevlerinin ve diğer hizmet binalarında oluşan hasarların onarımı için de kalıcı onarım çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Rezerv Alanlarının İmar ve Bağlantı Yolları'nın sorumluluğunun Karayolları Genel Müdürlüğüne verildiğini hatırlatan Uraloğlu; 5 ilde 10 ayrı kesimde 38 bin konutun toplam 180 kilometre uzunluğunda bağlantı ve imar yolunun inşası için 4 proje ve 8 yapım ihalesi gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“İkizce'de 100 adet iş makinesi ve 195 adet personel ile çalışmalarımız devam ediyor"

Toplam proje bedelinin 15 milyar lirayı bulduğu işlerde yapım çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini ifade eden Bakanımız;Hatay'da 15 bin 885 konut için toplam 58,6 kilometre imar ve 10,6 kilometre bağlantı yolu, Osmaniye'de bin 820 konut için 7,1 kilometre, Şanlıurfa'da 3 bin 252 konut için 37,9 kilometre, Diyarbakır'da 6 bin 40 konut için 25,9 kilometre imar ve bağlantı yolunda çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

İkizce'de 11 bin 131 konut için 46,3 kilometre imar ve bağlantı yolunda 100 adet iş makinesi ve 195 adet personel ile çalışmaların devam ettiğini dile getiren Uraloğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Projemiz kapsamında, 46,3 kilometre uzunluğunda yol yapımı, altyapı işleri ve farklı seviyeli kavşak yapacağız. Bugün itibarıyla 7,5 kilometrelik kesimde çalışmalara devam ediyoruz. Altyapı çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar 185 bin metreküp toprak işi yaptık, bin metre atık su ve 200 metre yağmur suyu hattı döşedik. Yolumuzun üstyapı çalışmalarına da başladık. Şubat 2024 sonu itibarıyla 9,4 kilometre yolu altyapıları ile birlikte bitirmeyi hedefliyoruz. İhale kapsamında bağlantı yolunun devlet yolu ile kesiştiği noktada farklı seviyeli kavşak teşkil edeceğiz. Bu kavşak aynı zamanda deprem konutlarının karşısında bulunan Malatya OSB'ye de hizmet edecek."