Duyuru DetayıCUMHURBAŞKANIMIZ RİZE'DE TAMAMLANAN KARAYOLU YATIRIMLARINI AÇARKEN YENİLERİNİN ÇALIŞMALARINI BAŞLATTI

 

Rize'de yapımı tamamlanan yatırımlar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete sunuldu. 5 Kasım Pazar günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in katılımlarıyla gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere Yolu'nun tamamlanan bölümü trafiğe açılırken, Pazar-Ardeşen Ayrım-Çamlıhemşin-Ayder İl Yolu'nun temeli atıldı.

 2023115RizeCmTopluAçılışCBŞKİçFoto1.jpg

Rize'de önemli yatırımlar hayata geçirildi

 

Türkiye yüzyılı vizyonu ile çıtayı en tepeye çıkardıklarını belirten Cumhurbaşkanımız, “Eskisinden daha çok çalışmamız, daha çok üretmemiz, daha çok mücadele etmemiz gereken bir döneme giriyoruz." dedi.

Erdoğan, Rize'de 20 kilometreden devralınan bölünmüş yol uzunluğunu toplam 191 kilometreye yükselttiklerini bildirerek, Ovit Tüneli'ni, İyidere-İkizdere Yolu ve Hurmalık Tünellerini, Salarha Tüneli'ni tamamlayıp trafiğe açtıklarını hatırlattı.

Tamamlanan yatırımları da bugün hizmete açtıklarını ifade eden Cumhurbaşkanımız, Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere Yolu'nun 3 kilometrelik kesiminin resmi açılışını yaptıklarını, Ayder'de yenileme projeleri kapsamında yakın zamanda ihalesi yapılan toplam 36,7 kilometre uzunluğundaki Ayder Yolu'nun çalışmalarına başlanacağını ve en kısa sürede hayata geçireceklerini bildirdi.

 2023115RizeCmTopluAçılış GM_BKNYRDİçFoto1.jpg

Cumhurbaşkanımız ve kendilerine refakat eden Bakanımız, telekonferans yöntemi ile Bakan Yardımcımız Enver İskurt ve Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'e bağlanarak yapım çalışmalarını başlattı.

Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere Yolu

Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere Yolu'nun 5 kilometresi bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol, 13,5 kilometresi sathi kaplamalı tek yol standardında olmak üzere toplam uzunluğu 18,5 kilometre uzunluğunda projelendirildi. Ulaşım standardını artıran çalışmalarda ilk olarak Pehlivantaşı-Kalkandere arasında kalan 13,5 kilometrelik tek yol kesimi önceki yıllarda trafiğe açıldı.

Yolun Rize ile Pehlivantaşı arasında bulunan 3 kilometrelik bölünmüş yol kesimi de bünyesindeki 600 metrelik T-1 Tüneli, 458 metrelik T-2 Tüneli, 996 metrelik T-3 Tüneli ve 336 metrelik Pehlivantaşı Köprüsü ile birlikte toplu açılış töreni kapsamında hizmete sunuldu.

Pazar-Ardeşen Ayrım-Çamlıhemşin-Ayder İl Yolu

Yapım çalışmaları başlatılan Pazar-Ardeşen Ayrım-Çamlıhemşin-Ayder İl Yolu, Karadeniz Sahil Yolu'nun Pazar – Ardeşen ayrımından başlayıp, Çamlıhemşin ilçe merkezinden geçecek, Ayder mevkiinde Ayder Geri Dönüşüm Projesi ile entegre olarak son bulacak. Proje kapsamında, Tunca Kavşağı'ndan ayrılarak Tunca Beldesi'ne bağlantı sağlayan 3 kilometrelik bağlantı yolu da inşa edilecek. 960 metre uzunluğunda 1 adet tünel, toplam 215 metrelik 4 adet köprü ile 3 adet kavşak imalatı yapılacak.

Bitümlü sıcak karışım kaplamalı tek yol standardında iyileştirilecek yolun kapasitesi, şerit ilavesi yapmak suretiyle artırılacak. Projenin tamamlanmasıyla; Karadeniz Bölgesi'nde son dönemlerde hem kış turizmi hem de yayla turizmine hizmet eden ve her yıl bir milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlayan Ayder Yaylası'na ulaşımda trafik yoğunluğu rahatlatılacak, hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım tesis edilecek. Karadeniz sahilinden iç kesimlere ulaşım kolaylığı sağlanarak bölgedeki ticaret ve turizm potansiyeli artırılacak.


2023115RizeCmTopluAçılış GMFoto1.jpg  
 
​​Büyült
2023115RizeCmTopluAçılış GMFoto2.jpg  
 
​​Büyült
2023115RizeCmTopluAçılış ProjeAlt1.jpg  
 
​​Büyült
2023115RizeCmTopluAçılış ProjeAlt2.jpg  
 
​​Büyült
2023115RizeCmTopluAçılış ProjeAlt3.jpg  
 
​​Büyült
2023115RizeCmTopluAçılış ProjeAlt4.jpg  
 
​​Büyült