Duyuru Detayı
BAKAN URALOĞLU: “SIRTLAN YOKUŞU ARTIK TARİH OLDU"

Mersin ziyareti kapsamında 14 Ekim Cumartesi günü Mersin Valiliği'nde düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı'na başkanlık eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Mersin'in ihtiyaçlarını ve yapılabilecek farklı projeleri ele aldıklarını belirterek değerlendirmede bulundu.

20231014MersinZiyaret BakanİçFoto.jpg

Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı programda konuşan Bakanımız, altyapı bakımından Türkiye'nin önündeki 30-40 yıl bekleyen sorunları fiilen çözdüklerini ifade ederek Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüleri, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev projeleri birbiri ardına hayata geçirdiklerini ve milleti büyük yatırımlarla buluşturarak, yurdu şaheserlerle donattıklarını belirtti.

Sektörler bazında 4 trilyon 173 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini dile getiren Bakanımız, “2003 yılı öncesinde 6 bin 101 kilometre bölünmüş yolumuz vardı. Şu anda Türkiye tam 29 bin 105 kilometre bölünmüş yol üzerinde seyahat ediyor, 5 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz." dedi.

Ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Mersin'de de çok önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Bakanımız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda son 21 yılda Mersin'in ulaşım ve iletişim altyapısı için 62,7 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2003'te 278 kilometre bölünmüş yol varken, biz 567 kilometreye çıkardık. İlimizdeki bitümlü sıcak karışım kaplama yol uzunluğunu 271 kilometreden 615 kilometreye yükselttik. En son 6 Aralık 2022'de Mersin Tarsus Otoyol Ayrımı, OSB Kavşağı ve Bağlantı Yollarını hizmete açtık."

Mersin'e önemli yatırımların yapıldığını vurgulayan Bakanımız, Akdeniz Sahil Yolu'nun tamamlanmasıyla, Akdeniz kıyılarındaki meşakkatli yolculukların tarihe gömüleceğini belirtti. Torosları delerek geçip, bir rüyayı gerçekleştirdiklerini söyleyen Uraloğlu Sırtlan Yokuşu'nun tarihe karıştığını ve 5,6 kilometrelik bölünmüş yol ile yol güzergâhında bulunan 3 adet tünel ve 1 adet viyadüğün trafiğe açılmasıyla yolu kullanan tüm sürücülerin daha güvenli bir yolculuk deneyimi yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Bakan, bu büyük başarıların arkasında özveri ve fedakarlıkla gerçekleştirilen çalışmalarla ihtiyaçları belirlemek, bütçe tahsis ederek yatırım programına almak ve projeleri tek tek tamamlamak olduğunu ifade ederek, 2023 hedeflerine ulaştıklarını ve 2053 hedeflerine ulaşmak için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.