Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “KANUNİ BULVARI'NI 2024 YILINDA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

 F5fdoI_WUAAiXmZ.jfif

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen bir dizi ziyaretlerde bulunmak için 8 Eylül Cuma günü Trabzon'a gitti. Tamamlanan ve yapımı devam eden ulaştırma yatırımlarıyla ilgili açıklama yapan Bakanımız, Trabzon'un 2003 yılına kadar 56 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 240 kilometreye, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu 89 kilometreden 488 kilometreye yükselttiklerini vurguladı.

Yeni Zigana Tüneli ile iki asra yakın bir süredir yapım, iyileştirme gibi pek çok çalışmanın yürütüldüğü güzergaha mühür vurduklarını ifade eden Uraloğlu, “Trabzon'u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum'a bağlayan 14,5 kilometre uzunluğunda yeni Zigana Tüneli'ni çift tüplü olarak inşa ettik. Açıldığı günden bu yana yeni Zigana Tüneli'mizden 880 binin üzerinde araç geçti. Yeni Zigana Tüneli, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı projelerinden birisi olmuştur." dedi. Maçka-Karahava kesiminin de bölünmüş yol haline getirilmesiyle Trabzon'dan Erzurum, Ağrı ve İran sınırına uzanan yolun standardının yükseldiğini söyleyen Bakanımız; güzergahtaki trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki merkezlere ve limanlara sorunsuz akışının sağlanmış olduğunu da sözlerine ekledi.

Trabzon genelinde proje bedeli yaklaşık 40 milyar TL olan 23 karayolu projesinin devam ettiğini, Kanuni Bulvarı'nın da bu projelerden biri olduğunu kaydeden Uraloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Kanuni Bulvarı; Trabzon şehir içi trafiğinde yaşanan yoğunluğun çözümünü doğrudan ilgilendiren bir projedir. Toplam 28 kilometre uzunluğundaki Kanuni Bulvarı Yolu'nu bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa ediyoruz. Bugüne kadar yapılan çalışmalar ile; 28 kilometrelik Kanuni Bulvarı'nın 17,6 kilometresini, 17 kilometrelik imar bağlantı yollarının 9,4 kilometresini ve 17,9 kilometrelik kavşak kollarının 11,2 kilometresini açtık. Şu anda Kanuni Bulvarı'nın Yenicuma-2 Kavşağı – Çukurçayır Kavşağı arasında kalan 4 kilometrelik kesiminde ve 1 kilometrelik Değirmendere bağlantısında da yapım çalışmalarımız devam ediyor. Boztepe Tüneli'ni ve viyadüğünü hizmete açmayı planlıyoruz. Projenin tamamını da 2024 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz."

Trabzon Güney Çevre Yolu'ndaki çalışmaları başlattıklarını hatırlatan Uraloğlu, “Toplam 43,8 kilometreden oluşan Güney Çevre Yolu'nun 35,8 kilometresini 15 adet tünel ile, 2,1 kilometresini ise 14 adet viyadük ile geçmeyi planlıyoruz. Üç kısım halinde hayata geçireceğiz. 16,5 kilometre uzunluğundaki 1. kısmında Çevre Yolu'nun Karadeniz Sahil Yolu'ndan ayrıldığı proje başında T-1 Tüneli portaline ulaşabilmek için kazı ve destek çalışmalarına devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Uraloğlu, Araklı ilçesi üzerinden Bayburt'a ulaşım sağlayan Araklı-Bayburt Yolu'nun 7-17. kilometreleri arasında kalan 10 kilometrelik kesimdeki yapım çalışmalarının da devam ettiğini dile getirdi.


1.JPG  
 
​​Büyült
8.JPG  
 
​​Büyült
9.jpg  
 
​​Büyült
DJI_0454.JPG  
 
​​Büyült
Of-ÇaykaraYolu1.jpg  
 
​​Büyült
Of-ÇaykaraYolu2.jpg  
 
​​Büyült
Of-ÇaykaraYolu3.jpg  
 
​​Büyült
Of-ÇaykaraYolu4.jpg  
 
​​Büyült