Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “RİZE KARADENİZ'DE ÖNEMLİ BİR LOJİSTİK ÜS HALİNE GELECEK"

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu ile Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen Rize'deki ulaştırma yatırımlarını yerinde görmek üzere 4 Eylül Pazartesi günü şehre bir ziyaret gerçekleştirdi. Program kapsamında basına açıklamada bulunan Uraloğlu, Karadeniz Sahil Yolu'nun Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı kapsamında yürütülen 1.700 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Çevre Karayolu Geliştirme Projesinin en önemli bölümünü oluşturduğunu belirterek, 2007 yılında açılan yol ile Karadenizlilerin yollarda yaşanan çileleri unuttuğunu, Karadeniz Sahil Yolu ile Samsun'dan Sarp Sınır Kapısı'na kadar hareket ve bereket geldiğini söyledi.

20230409RizeZiyaretBakanFotoİç2.jpg

 “Karadeniz'de önemli bir lojistik üs haline gelecektir"

Avrupa ile Orta Asya'ya açılan Kafkasya Koridoru üzerinde yer alması ile Rize'nin Doğu Karadeniz'in önemli merkezlerinden biri haline geldiğini belirten Bakanımız, hızla büyüyen ve gelişen Organize Sanayi Bölgesi ve yapım çalışmaları devam eden İyidere Lojistik Limanı'nın tamamlanmasıyla Karadeniz'de önemli bir lojistik üs haline de geleceğini bildirerek sözlerini sürdürdü: “Rize'nin 2003'e kadar sadece 16 kilometre bölünmüş yolu vardı biz 175 kilometre daha yaparak toplamda 191 kilometreye ulaştırdık. Yolların sadece 2 kilometresi bitümlü sıcak karışım kaplamalıydı, 365 kilometreye yükselttik. Karadeniz Sahil Yolu, Ovit Tüneli ve Bağlantı Yolları, İkizdere Şehir Geçişi, Hurmalık-1 ve Hurmalık 2 Tünelleri ve Rizeli vatandaşlarımızın 70 yıl boyunca hayalini kurduğu Salarha Tüneli gibi çok önemli projeleri tamamladık. Nicelerine de devam ediyoruz."

Birçok yatırımın çalışmaları devam ediyor

Rize'de kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi planladıkları projeler hakkında da bilgi veren Bakanımız, Ardeşen-Ayder Yolu için ihale sürecinin başladığını, 36,7 km'lik yolun ihalesini bu ay içerisinde tamamlayıp en kısa zamanda imalatlara başlayacaklarını; İyidere-İkizdere arasındaki 37 kilometrelik kısmı bitirmek üzere olduklarını, İkizdere-Ovit arasındaki 19 kilometrelik kısmı da en kısa zamanda yatırım programına alarak ihalesini gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Bakanımız Uraloğlu Rize'deki programı kapsamında Genel Müdürümüz Gülşen ve beraberindeki heyet ile birlikte Pazar Caddesi, Derepazarı – Kendirli ve Çayeli – Hemşin Yollarını inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.