Duyuru DetayıBAKANIMIZ URALOĞLU: “KONYA'DA YAPIMI DEVAM EDEN 12 KARAYOLU PROJESİ VAR"

20230817_173109.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Abdulkadir Uraloğlu, devam eden ulaştırma yatırımlarını yerinde incelemek üzere Konya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Karayolları Genel Müdürümüz Ahmet Gülşen'in de yer aldığı program kapsamında basına açıklama yapan Uraloğlu, daha sonra yapım çalışmaları devam eden Konya Çevre Yolu şantiyesine gelerek çalışmaları denetledi.  

“Konya Çevre Yolu'nun 2. kısmının tamamını 2024 yılı sonuna kadar bitirerek trafiğe açmayı planlıyoruz"

Bakanımız Uraloğlu, Konya'da devam eden 12 ayrı karayolu projesinin toplam bedelinin 16,5 milyar lira olduğunu belirterek bu projeler arasında yer alan Konya Çevre Yolu'nun Konya-Karaman ve Konya-Ereğli yolları arasındaki bağlantıyı sağlayan 22 kilometrelik 1. Kısmını 2020 yılında trafiğe açtıklarını hatırlattı. Uraloğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “122 kilometrelik Konya Çevre Yolu'nu 2x3 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında, 3 kısım halinde projelendirdik. Çalışmaları devam eden 46 kilometrelik 2. Kısım Konya-Ereğli, Konya-Aksaray, Konya-Ankara ve Konya-Afyon yolları arası bağlantıyı sağlayacak. Bugüne kadar 21 kilometrelik Ankara Yolu Köprülü Kavşağı'nı ve Aksaray Yolu Köprülü Kavşağı'nı tamamladık. Bu yıl içinde 8 kilometrelik kesimin yanı sıra 2 adet tek köprünün tamamlanmasını hedefliyoruz. 2024 yılı sonuna kadar da 2. kısmın tamamını bitirerek trafiğe açmayı planlıyoruz. 54 kilometrelik 3. Kısmın çalışmalarına da yatırım programına alındıktan sonra başlayacağız."

“Eğiste Viyadüğü ile Toroslara adeta bir mühür vurduk"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Konya'ya ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 72 milyar lira harcadıklarını ifade eden Uraloğlu, "Konya'nın bölünmüş yol uzunluğunu 167 kilometreden alıp, bin 272 kilometreye ulaştırdık. 614 kilometre tek yol iyileştirmesi yaptık. Eğiste Hadimi Viyadüğü ile ülkemizin en yüksek ayaklı ve en uzun dengeli konsol köprüsünü Konya'da inşa ettik. Bu proje ile Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi'ni kesintisiz bir şekilde birbirine bağlayarak Toroslara adeta bir mühür vurduk." şeklinde konuştu.