Duyuru Detayı

SABUNCUBELİ TÜNELİ'NDE IŞIK GÖRÜNDÜ

İzmir ile Manisa arasındaki ulaşımı rahatlatacak Sabuncubeli Tüneli'nde ilk ışık, Manisa ve İzmir'in kurtuluş günleri olan 8 Eylül'ü 9 Eylül'e bağlayan gece, Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'ın yanı sıra milletvekilleri ve vatandaşların katıldığı törende görüldü.


Tünelin Manisa tarafında düzenlenen törende konvoyla tünele giren Başbakan Binali YILDIRIM, burada işçiler tarafından karşılandı. Törende hazırlanan iş makinesini kullanan YILDIRIM, son delme işlemini gerçekleştirdi.


Binali YILDIRIM, Sabuncubeli Tüneli'nin trafiğe açılmasıyla 15 dakika içinde İzmir'den Manisa'ya, Manisa'dan İzmir'e gitmenin mümkün olacağını söyledi.  Tünelin 2x2 şeritli, çift tüplü, her bir tüpün de 4 bin 70 metre uzunluğunda olduğunu belirten YILDIRIM, "Tünelden sonraki bağlantı yollarını da kattığımızda her biri 6 bin 600 metreyi buluyor. 500 milyon liraya mal oluyor. Bu tünel yapılınca mevcut yolda yüzde 10'a yakın eğim yüzde 1,5'e düşüyor" dedi.

YILDIRIM, Evliya Çelebi'nin hatıralarındaki "korkunç Sabuncubeli" tabirinin nostaljiye dönüştüğünü, 14 virajın devre dışı kalmasıyla sürüş konforunun arttığını ifade etti. Başbakan YILDIRIM, Sabuncubeli Tüneli'nin 1 Temmuz 2018'de hizmete sunulacağının müjdesini de verdi.

Sabuncubeli Tüneli, Marmara'yı Ege ve Akdeniz Bölgelerine ulaştıran İstanbul-Bursa-Balıkesir-Akhisar-Manisa-İzmir güzergâhında yer alıyor. Tünelin kullanıma alınmasıyla kesimdeki karla mücadele ve yüksek bakım maliyetleri ile birlikte trafik kazaları sonucu oluşan yaralanmalar, can ve mal kayıpları da en aza indirilecek.

Ayrıca, bakım işletme maliyetlerinde azalma olacak, yapılacak bağlantı yolları ile yol dönüşleri ve katılımlarda trafik güvenliği açısından yaşanan olumsuzluklar giderilecek.