Otoyollar

Kısıtlamalar ve Yasaklamalar

1- Belirli yerler (Köprülü Kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.


2- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.


3- Erişme Kontrollü Karayollarında (Otoyol) mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız 120 km/saat'tir.


4- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Aracın mekanik arızası durumunda en sağdaki emniyet şeridinde (Bankette) kısa süreli durulabilir.


5- Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nden izin almaları gerekmektedir.


6- Otoyol ağımız içinde;  tünellerimizin bulunduğu (Abant Kavşağı-Kaynaşlı Kavşağı), (Düziçi Kavşağı-Nurdağı Kavşağı), (Cengizhan Kavşağı-Onur Kavşağı), (Belevi Kavşağı-Söke Kavşağı) ve (Eminlik kavşağı - Pozantı Kuzey kavşağı) arası otoyol kesimlerine tehlikeli madde taşıyan araçların girmeleri yasaktır.


7- Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçecek olan Özel Yük Taşıyan Araçlar ile Kimyasal ve Tehlikeli Madde Taşıyan araçlar için bazı kriterler doğrultusunda izinler verilmektedir.


8- İstanbuldaki Asma Köprülerden hangi tür araç sınıflarının geçiş yapabilecekleri, aşağıdaki tabloda belirtilmektedir.


                                                                 

                                                                  KÖPRÜLERİ KULLANABİLECEK ARAÇ SINIFLARI


 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 


1. Sınıf Araçlar ( Kamyonet,                            Panelvan ve Van tipi araçlar hariç)

           

              1. Snıf Araçlar

        

    Tüm motorlu araç sınıfları

     Tüm Servis Araçları

(Turizm, Personel, Okul vb.)2. Sınıf Araçlar(Kamyon ve Otobüsler Hariç)

 

         Toplu Taşıma Araçlar                          (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş.                             vb. Taksi dolmuş)

  Tüm Servis Araçları(Turizm,                               Personel, Okul vb.) Karavan

 
 

      Toplu Taşıma Araçları                          (İETT ve Özel Halk Otobüsü, Otobüs A.Ş.                            vb. Taksi dolmuş)

 

  KGM'den izinli kamu kurum ve                             kuruluşlarının resmi plakalı

              hizmet araçları