Duyuru Detayı

YENİKENT-TEMELLİ YOLU'NUN TEMELİ ATILDI

 

Yenikent ile Temelli arasında bölünmüş yol kalitesinde ulaşım sağlayacak yapım çalışmaları, Başbakan Binali YILDIRIM, Başbakan    Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Ankaralıların katılımıyla 8 Ağustos 2017 Salı günü başlatıldı.

Törende konuşan Başbakan YILDIRIM, 325 trilyonluk dev bir yatırım olan 40 km'lik yolun Eskişehir, Bursa, Afyon, İzmir'i Ankara'ya bağlayan yeni bir çevre yolu anlamına geldiğini söyledi.


Temelli'de, Yenikent'te ve Sincan'da var olan sanayi tesislerinin ağır taşıt trafiğinin şehir içinden sağlandığını belirten YILDIRIM, Yenikent-Temelli Yolu ile trafiğin doğrudan Sincan üzerinden güneye aktarılacağını ve Ankara'nın şehir içi trafiğinin rahatlayacağını ifade etti.

Anadolu Otoyolu bağlantısından başlayan proje hakkında bilgi veren YILDIRIM, "Genişliği 26 metre, 2 gidiş 2 geliş, ortasında da refüjü var. Yol üzerinde tam 7 tanesi köprülü olmak üzere 11 kavşak var. 6 tane alt-üst geçit var. 247 ve 500 metre uzunluğunda 2 adet köprü var. Yol açıldığı zaman sanayi merkezleri arasında ulaşım çok kolaylaşacak. Bu sanayi merkezleri arasında ulaşım daha güvenli hale gelecek" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise son 15 yıldır, 81 ilin birbirine erişmesi ve ulaşması için çalıştıklarını anlatarak, Türkiye'nin ulaştırma konusunda ortaya koyduğu hedeflerin çok büyük olduğuna işaret etti ve ticaretin önünü açmak, insanların hayatını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yaptıklarını vurguladı.


Yenikent-Temelli Yolu, Anadolu Otoyolu bağlantısından başlayarak, 7,7. km'de Ayaş-Beypazarı Devlet Yolu'nu kesecek, 39,7. km'de Ankara-Polatlı-Sivrihisar Devlet Yolu'nun 46. km'sine (Temelli) bağlanacak. Proje güzergahını kesen hızlı tren hattı üstgeçit köprüsü ile, normal tren hattı, Ankara Çayı ve Zir Vadisi ise viyadükle geçilecek.


Projenin tamamlanmasıyla bölgenin, Ankara - Eskişehir Devlet Yolu üzerinden Güney Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'e;  Ankara - Beypazarı - Nallıhan, Ankara - İstanbul Devlet Yolu ve Ankara - İstanbul Otoyolu bağlantıları üzerinden de Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz'e ulaşımı kolaylaşacak.


Otoyol bağlantısı ile aynı zamanda Keresteciler Organize Sanayi Bölgesi ve devamındaki Saray Organize Sanayi Bölgesinin de birbirleriyle bağlantısı tek güzergâhtan sağlanmış olacak.

Ankara Çevre Otoyolu ve Ankara şehir içi trafiğinde rahatlama sağlayacak proje kapsamında inşa edilecek köprülü kavşaklar ile ana güzergâha katılım noktalarında daha güvenli ve daha hızlı ulaşım temin edilecek; bölgedeki ulaşım kalitesinin artmasıyla yeni sanayi bölgelerinin kurularak, yeni istihdam sahalarının açılması hızlanacak.​