Duyuru Detayı

SAMSUN-ÇARŞAMBA DEVLET YOLU ÜZERİNDEKİ FARKLI SEVİYELİ KAVŞAK KÖPRÜLERİ HİZMETE SUNULDU

 

Samsun-Çarşamba Devlet Yolu üzerindeki trafiği rahatlatmak amacıyla 25 Kasım 2016'da yapım çalışmalarına başlanan Tekkeköy, Örnek Sanayi, Petrol Ofisi ve Havaalanı Farklı Seviyeli Kavşak Köprüleri, 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 23. Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatları'ndan önce 13 Temmuz Perşembe günü hizmete sunuldu.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen törende konuşan Bakan Ahmet ARSLAN, Samsun-Tekkeköy arasının özellikle yaz döneminde 65 bin araçlık yoğun bir trafiğe sahip olduğunu belirterek, "Başka ifadeyle bir saat süren bu seyahat süresi inşallah bu projelerle 10 dakikaya düşmüş olacak" dedi.


Ülke genelinde 25 bin km'nin üzerine çıkan bölünmüş yollardan Samsun'un da payını aldığını söyleyen ARSLAN, 120 km'nin üzerine 186 km daha eklendiğini söyledi. ARSLAN, Samsun'da yapılan ulaştırma yatırımlarının 4 milyar TL'yi aştığını da sözlerine ekledi.


Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ise kavşak ve köprülerin hizmete sunulmasıyla trafik yoğunluğunun önlendiğini, transit trafiğin sağlanmasıyla trafikteki bekleme ve yığılmalar ortadan kaldırıldığını belirtti. KARTAL, köprü altındaki kavşak düzenlemeleri ve 4,5 km'lik toplayıcı yolların tamamlanması ile yan yollardaki trafiğin de rahatlatıldığını, dur-kalk beklemelerinde araçların çevreye bıraktıkları egzoz gazı emisyonunun azaltılarak, çevre kirliliğinin önüne geçileceğini söyledi.


Toplam 220 Milyon TL'ye mal olan proje kapsamında 2x336 m uzunluğundaki Petrol Ofisi Köprülü Kavşağı, 2x396 m'lik Örnek Sanayi Köprülü Kavşağı, 2x836 m'lik Tekkeköy Köprülü Kavşağı, 1x229 m'lik Havaalanı Köprülü Kavşağı ve 4,5 km'lik toplayıcı yollar yer alıyor. ​