Duyuru Detayı

KUZEY MARMARA OTOYOLU'NUN PAŞAKÖY-TEM KURTKÖY BAĞLANTI YOLU TRAFİĞE AÇILDI

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Paşaköy-TEM Kurtköy Bağlantı Yolu, 4 Temmuz Salı günü Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, milletvekilleri, belediye başkanları ve halkın katılımıyla açıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Binali YILDIRIM, 4 gidiş, 4 gelişten oluşan toplam 12 kilometrelik yolun, ağır taşıtların şehir merkezine girmeden 3. Köprü' ye ulaşmasını sağlayacağını ve İstanbul trafiğinin büyük ölçüde rahatlayacağını söyledi.


Otoyol projesi kapsamında 4 milyona yakın ağaç dikildiğini, 1 milyon daha dikileceğini söyleyen Başbakan YILDIRIM, köprü üzerinde demiryolunun tesis edilmesiyle Edirne'den İzmit'e uzanan hızlı tren ağının da kurulacağını sözlerine ekledi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise ulaştırmanın her alanında 15 yıldır çığır açıldığını kaydederek, vatandaşların yapılan projeleri kullandığını söyledi.


ARSLAN, bu projeler sayesinde ticaretin önündeki engellerin kaldırıldığını, ham madde veya mamul maddenin hedef pazarlara erişiminin kolaylaştırıldığını ifade etti.

Paşaköy - TEM Kurtköy Bağlantı Yolu, Anadolu Otoyolu'nun Kuzey Marmara Otoyolu ile entegrasyonunu sağlamak amacıyla projelendirilen önemli bir kesimi oluşturuyor.


Hizmete giren Bağlantı Yolu, Anadolu - Avrupa yakaları arasında seyreden ve İstanbul'u transit geçen özellikle ağır vasıta trafiğini, Sultanbeyli – Kurtköy mevkiinden Kuzey Çevre Otoyolu'na doğrudan bağlayarak, zaman ve enerjiden tasarruf sağlıyor.


Paşaköy - TEM Kurtköy Bağlantı Yolu'nun hizmete girmesiyle, Sabiha Gökçen Havalimanı ile yeni yapılan 3. Havalimanı ve mevcut Atatürk Havalimanı birbirine bağlanırken, mevcut durumda Çamlık Kavşağı'ndan ayrılan transit trafiğin Mecidiye Kavşağı'ndan ayrılması sağlanarak, Sultanbeyli, Çamlıca, Ataşehir ve Ümraniye trafiği rahatlatıldı ve şehrin önemli bir bölümünde gürültü ve çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlandı. ​