Duyuru Detayı

ERKENEK TÜNELİ HİZMETE AÇILDI

Doğu Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan Erkenek Tüneli, 28 Mayıs Pazar günü düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, bürokratlar, milletvekilleri ve Malatyalılar katıldı.


Törende konuşan Bakan ARSLAN, Malatya'nın gerek doğu-batı gerekse kuzey-güney yönünde ana kavşak konumunda olduğunu söyledi. ARSLAN, "2017 yılında tamamlanacak 68 kilometrelik tünelin önemli bir kısmı Malatya'da açtığımız ve açacağımız tüneller" diye konuştu.

 

Erkenek Tüneli'nin hizmete girmesi ile yarım saatte gidilen yolun artık 3-4 dakikalık mesafeye düştüğünü ifade eden Bakan ARSLAN, "Sadece Malatya'nın değil, Adıyaman'ın da, Akdeniz'de bütün illerin de seyahatini kolaylaştırıyoruz. Bu da ülke ekonomisine ciddi katkı sunacak" dedi.


Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ise, 1.816 m'lik çift tüpten oluşan Erkenek Tüneli'nin; önemli bir kuzey-güney aksı olan D-850 Karayolu'nun yoğun ağır taşıt trafiğine hizmet eden, dağlık, engebeli ve yoğun kış şartlarının yaşandığı Karanlıkdere kesiminde inşa edildiğini söyledi. KARTAL, proje kapsamında ayrıca, 17,6 km'lik sathi kaplamalı bölünmüş yolun da tamamlandığını ifade etti.

 Toplam proje bedeli 253 milyon TL olan tünelin açılmasıyla yüksek rakımlı, sarp ve uçurumlarıyla tanınan, yoğun kar mücadelesi yapılan Karanlıkdere Geçişinde,  yol kullanıcılarına daha kaliteli ve güvenli bir ulaşım hizmeti sunuldu. Ayrıca; tünel konforuyla geçilecek güzergâh 400 m kısalırken, seyahat süresi de önemli ölçüde azaldı. ​