Duyuru Detayı

MALATYA KUZEY ÇEVRE YOLU'NUN YAPIMINA BAŞLANDI

Malatya şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun yapım çalışmaları, 28 Mayıs Pazar günü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, bürokratlar, milletvekilleri ve Malatyalıların katıldığı törenle başlatıldı.


Bakan ARSLAN, projenin bir an önce Malatyalıların hizmetine sunulacağını, Kuzey Çevre Yolu'nun Malatya'nın yanı sıra Karadeniz'e, Akdeniz'e, Doğu Anadolu'ya giden bütün yol kullanıcılarının seyahatini kolaylaştıracağını söyledi. Ülkemizin büyüyebilmesi, kalkınabilmesi, sanayisinin, ticaretinin ekonomisinin büyümesi için ulaştırma altyapıları olmazsa olmazdır diyen ARSLAN, çevre yolu güzergâhının tamamlandığında 20 dakikada kat edileceğini belirtti.


Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ise çevre yolunun yapımı ile Malatya'dan geçen transit ve ağır taşıt trafiğinin şehir merkezine girmeden kesintisiz seyrini amaçladıklarını söyledi. Projenin detaylarını paylaşan KARTAL, Malatya Kuzey Çevre Yolu'nun toplam 53,4 km uzunluğunda 2x2 şeritli Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında olacağını belirtti. Projenin  (Malatya–Gölbaşı) Ayrımı – Darende Kavşağı'ndan başlayarak, doğu istikametine yöneldiğini ve (Elazığ – Malatya) Ayrımı - Pütürge Kavşağı'nda sona erdiğini söyleyen KARTAL, (Malatya – Darende) Ayrımı - Akçadağ Kavşağı'ndan başlayan 8,6 km'lik bağlantı yolunun da proje güzergâhında yer aldığını sözlerine ekledi.


Toplam proje bedeli 227 milyon TL olan çevre yolunun hizmete sunulmasıyla; güzergâhta yatay ve düşey standartlar yükselecek, yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkânı sunularak, seyahat süresinde kısalma, zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlanacak. Transit trafik ile şehir içi trafiğinin birbirinden ayrılmasıyla kent merkezindeki trafik yoğunluğu da rahatlayacak.

Kuzey Çevre Yolu, havalimanına ulaşım alternatiflerini artıracak, fizibilite hazırlıkları devam eden lojistik merkeze de katkı sağlayacak. Ayrıca; şehrin kuzeyinde bulunan Organize Sanayi Bölgelerine ve yerleşim merkezlerine ulaşım kolaylaşacak.​