Duyuru Detayı

INTERTRAFFIC İSTANBUL FUARI'NIN DOKUZUNCUSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Intertraffic İstanbul 9. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlendi. Fuarın açılışı Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Laçin AKÇAY ile Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi ve AUSDER Başkanı Erol YANAR'ın da aralarında bulunduğu heyet tarafından yapıldı.


Törende konuşan Laçin AKÇAY, Avrupa, Asya ve Ortadoğu'nun buluşma noktasında gerçekleştirilen Intertraffic İstanbul Fuarı'nın katılımcı ve ziyaretçilerine akıllı ulaşım sistemlerine dair yeni teknolojileri tanıtırken, etrafındaki coğrafyaya da yeni pazar ilişkilerinin kurulmasında büyük katkılar sağladığını söyledi.


Teknolojinin trafik kazalarındaki kayıpları azaltmasına olan etkilerine vurgu yapan AKÇAY, "2015 yılı kaza verilerine bakıldığında kaza yerinde hayatını kaybetme kişi sayısında yüzde 17 oranında azalma olduğu görülmektedir. Bu kapsamda özellikle bölünmüş yollar trafik kazalarını azaltarak yollarımızda can güvenliğini sağlamıştır. Ülke genelinde en fazla ölümün, araçların yoldan çıkması kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle de 2015 yılında banket sarsma bandı uygulamaları başlatılmıştır. Bu uygulamanın yapıldığı yollarda, yoldan çıkan araç kazalarında ortalama yüzde 37 oranında azalma tespit edilmiştir" dedi.


AKÇAY, Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki yol ağında akıllı ulaşım sistemleri kapsamında yer alan OGS ve HGS Sistemlerinin Serbest Geçiş Sistemleri (SGS) olarak tasarlandığını belirtti. Uygulamanın ilk örneğinin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde gerçekleştirildiğini ve gişe adalarının kaldırıldığını söyleyen AKÇAY, Seferihisar ve Mahmutbey gibi alın istasyonlarında da SGS'nin devreye alındığını, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Mecidiye Kavşağı, Çamlıca ve Torbalı Ücret Toplama İstasyonlarında kurulum çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

AKÇAY, Akıllı ulaşım sistemlerinin etkin bir şekilde kullanıma alınmasıyla birlikte trafik güvenliğinin üst seviyeye getirileceğini ve kazaların önüne geçilmesine katkı sağlanacağını da sözlerin ekledi.

Intertraffic İstanbul'da 30 ülkeden 200'ün üzerinde katılımcı yer alırken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İran, Irak, Suudi Arabistan, Katar, Rusya ve Türki Cumhuriyetler'den çok sayıda sektör profesyoneli de fuarı ziyaret etti.​