Duyuru Detayı

67. KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜRLERİ TOPLANTISI YAPILDI

​Karayolları Genel Müdürlüğünün kuruluşundan bu yana her yıl düzenli olarak yapılan Bölge Müdürleri Toplantısı, 24 Nisan Pazartesi günü Ankara'da, Karayolları Genel Müdürlüğü Halil Rıfat Paşa Salonu'nda gerçekleştirilen törenle başladı. Törene, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Bakanlık bürokratları, Karayolları Daire Başkanları, Bölge Müdürleri, Özel Sektör Temsilcileri ve Karayolcular katıldı.


Törende konuşan Bakan Ahmet ARSLAN, karayolu, demiryolu, denizyolu, havacılık ve haberleşme konularında yapılanların ülkeyi hedeflerine ulaştırmayı amaçladığını söyledi. Ülkenin kalkınmasının, ekonominin ve ticaretin büyümesinin olmazsa olmazının ulaşım ve erişimi kolaylaştırmak olduğunu belirten ARSLAN, "Türkiye'nin 2023'teki 500 milyar dolar ihracat, 35 bin kilometrenin üzerinde bölünmüş yol, limanlar, demiryolları, havalimanları yapma hedeflerine ulaşmanın bilinciyle görevlerimizi, birbiriyle uyumlu ve bir bütünün parçaları olarak yapıyoruz" dedi.


 

Ahmet ARSLAN, öncelikli görevlerinin insanların yaşam konforunu artırarak ulaşım ve erişimini kolaylaştırmak olduğunu vurgularken, Türkiye'nin konumunun bir gereği olarak ulaşım koridorlarını tamamlamak ve bu koridorlardan ziyadesiyle faydalanarak katma değer oluşturmak için çalıştıklarını belirtti.


 

3 saatlik uçuş mesafesi içerisinde yer alan 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyada, 31 trilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasıladan kaynaklı ekonomiden azami ölçüde pay almak için Ulaştırma Ana Planı Stratejisi'ni 2003'te belirlediklerini ve buna göre çalıştıklarını ifade eden Bakan ARSLAN, ulaşım türleri arasındaki entegrasyonun önemine dikkat çekti.  

Bakan ARSLAN, Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz ulaşımı sağlayacak Ankara-Niğde Otoyolu ihalesinin yapıldığını anımsatarak, 275 kilometre otoyol, 55 kilometre bağlantı yolları için 4 milyar 31 milyon TL proje bedeli, 3 yıl yapım süresi dâhil olmak üzere 11 yıl 10 ay 17 gün ile en uygun teklifi veren ERG-Seza Ortak Girişim Grubu'nun ihaleyi kazandığını da hatırlattı.

Karayolları Genel Müdür İsmail KARTAL ise, Bölge Müdürleri Toplantısı'nın, Karayolları yatırım programının belirlenmesinde, yıl boyunca planlı ve programa uygun hareket edilmesinde önemli bir dayanak noktası olduğunu söyledi.

Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda 2.542 km'si otoyol, 31.079 km'si devlet yolu, 33.635 km'si il yolu olmak üzere toplam 67.256 km yol ağı bulunduğunu hatırlatan KARTAL, Karayolları tarafından 1452 adet projenin yürütüldüğünü belirtti.

2023 yılında, çağdaş ve kaliteli ulaşım ağının tesis edilmesinde önemli bir dönüm noktasına ulaşılacağını ifade eden KARTAL, "bu doğrultuda geçtiğimiz yıl sonunda Dünyanın ikinci ülkemizin ise en uzun çift tüplü tüneli Ovit'te ışığı görürken, hiç zaman kaybetmeden bu yıl onun unvanını alacak Zigana Tüneli'ne başladık. Yine 2016 faaliyetlerimiz içerisinde Dünyanın en uzun 4. asma köprüsü Osmangazi'yi ve üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprü Yavuz Sultan Selim'i hizmete sunarken, hemen arkasından 2023 metrelik orta açıklığı ile Dünyanın en uzunu olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapımına başladık" dedi.

KARTAL, 2016 yılı içerisinde tamamlanan 917 km'lik bölünmüş yol ile birlikte 25 bin km sınırının da aşıldığını ve bugün 25.222 km uzunluğa erişildiğini, trafiğin yüzde 80'ine hizmet veren bölünmüş yolların ülke ekonomisine katkısının 16,8 milyar TL'ye ulaştığını anımsattı.

Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirilen otoyol projelerinde 250 km'den fazla bir kesimin trafiğe açıldığını söyleyen KARTAL, 2015 yılında sıcak karışım asfalt üretiminde Avrupa Birliği ülkeleri arasında ikinci sırada yer alan Türkiye'nin, 2016'da zirveye yükseldiğini de sözlerine ekledi.

Açılış töreninin ardından Genel Müdür İsmail KARTAL, Daire Başkanları ve Bölge Müdürlerinden oluşan heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir Defterini imzalayan KARTAL şöyle yazdı:

"94 yılın ardından geldiğimiz noktada; köprüleri, tünelleri her geçen gün yüksek standartlara ulaşan yollarıyla insanımızın refahını artıran büyük projelerle ülkemizin gelişiminde önemli rol oynayan bir Kuruluş olarak, bundan sonra da başarılı işlere imza atma inancı ve kararlılığı ile, senin ilkelerinden ödün vermeden, yolumuza devam edeceğimizi ifade ediyor ve huzurunda saygıyla eğiliyoruz."