Duyuru Detayı

TİRE-BELEVİ BÖLÜNMÜŞ YOLU'NUN TEMELİ ATILDI

 

İzmir'de, Belevi-Tire arasında ulaşımı sağlayacak bölünmüş yolun yapım çalışmalarına 6 Nisan Perşembe günü yapılan temel atma töreni ile başlandı. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, İzmir Valisi Erol AYYILDIZ, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, ilçe belediye başkanları ve kaymakamları ile vatandaşlar katıldı.


Bakan ARSLAN, Belevi-Tire Yolu'nun genişliğinin 7 metreden 24 metreye çıkarılacağını, iki gidiş iki geliş bölünmüş yol olacağını ve 73,5 Milyon TL'ye mal olacağını söyledi. ARSLAN, Belevi'den başlayacak yolun Çayırlı Mahallesine kadar olan 21 kilometrelik bölümünde çalışmaların hemen başlayacağını, geriye kalan 13 kilometrelik kısmının ise Çatal bağlantılı olacağını ifade etti.


Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL da tarımın ve tarıma dayalı sanayinin gelişim kaydettiği Tire ilçesinin, ülkemizin en önemli ihracat merkezlerinden İzmir'e kaliteli ve hızlı ulaşımının, bölgesel hareketliliğin yanı sıra ulusal ve uluslararası ticaret bakımından da önemli olduğunu söyledi. 


Belevi-Tire Yolu'nun inşa edilmesiyle; ticaret ve turizm hacminin artırılması, bölgedeki trafik hareketliliği hızlanması, üretilen ve işlenen tarım ürünlerinin ve Tire Organize Sanayi Bölgesinin ulusal ulaşım ağına etkin bir şekilde bağlanması, seyahat süresinin kısaltılmasıyla zaman ve akaryakıttan tasarruf edilmesi amaçlanıyor.   ​