Duyuru Detayı

KAĞIZMAN BAĞLANTI YOLLARI İLE KUZEY ÇEVRE YOLU TEMEL ATMA VE KESİKKÖPRÜ BAĞLANTI YOLU AÇILIŞ TÖRENLERİ YAPILDI

 

Kars'ın Kağızman ilçesinde 29 Mart Çarşamba günü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ve Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL başta olmak üzere çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle, Kağızman Bağlantı Yolları ve Kağızman Kuzey Çevre Yolu'nun temeli atılırken, Kağızman Kesikköprü Bağlantı Yolu hizmete sunuldu.


Törende yaptığı konuşmada, bölünmüş yol miktarının üç kattan fazla arttığını belirten Bakan ARSLAN,  sıcak asfaltlı yol uzunluğunun da 8.500 km'den 21.300 km'ye çıktığını, Karayolları Genel Müdürlüğü ekiplerinin 15 yılda önemli çalışmalara imza attığını söyledi.


Karayolları genel müdürü İsmail KARTAL ise Kuzey Çevre Yolu, Kağızman Bağlantı Yolları ve Kesikköprü kesiminin Kağızman'ın ulaşım ağında önemli güzergâhları oluşturduğunu söyledi. KARTAL; Iğdır, Erzurum ve Kars'ı birbirine bağlayan şehirlerarası yollardan transit geçiş yapan ve şehir içi yolu kullanan sürücülere kaliteli ulaşım imkânı sağlamak için bu güzergâhların standartlarının yükseltilmesinin zorunluluk arz ettiğini, bu nedenle, 2x1 şeritli sathi kaplamalı olan 5 km'lik Kuzey Çevre Yolu'nun 2 gidiş 2 geliş olmak üzere 4 şeritli bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yola dönüştürüleceğini belirtti. 


KARTAL, 6,5 km uzunluğunda 2x1 şeritli parke ve sathi kaplamalı Kağızman Bağlantı Yollarının da bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak yeniden projelendirildiğini, Şehir merkezini Kuzey Çevre Yolu'na bağlayan 3,5 km'lik Kağızman Kesikköprü Bağlantı Yolu'nun ise bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak tamamlandığını sözlerine ekledi.

Bağlantı Yollarının bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol olarak hizmete girmesiyle, Kağızman yüksek standartlı yollarla daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânına kavuşacak; Kuzey Çevre Yolu tamamlandığında da Iğdır-Erzurum, Iğdır-Kars arasında seyahat eden transit yol kullanıcılarına daha güvenli ve konforlu ulaşım imkânı tesis edilirken, şehir içi de trafiği de rahatlayacak.​