Duyuru Detayı

TARSUS - MERSİN OTOYOLU ÇAMTEPE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI'NDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

 

Tarsus-Mersin Otoyolu ile D-750 Devlet Yolu'nu bağlayan Çamtepe Köprülü Kavşağı'nın daha etkin kullanılabilmesini sağlayacak çalışmalara törenle başlandı. 26 Mart Pazar günü yapılan törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ve Mersinliler katıldı.

Törende konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN; bölgenin ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak için Çamtepe Kavşağı'nın çok önemli olduğunu ve sene sonunda tamamlanacağını söyledi. Organize Sanayi Bölgesini otoyola bağlayacak kavşağın da ihale sürecinin başladığını belirten ARSLAN, son 15 yılda Mersin'e yapılan Ulaştırma yatırımlarının 3 milyar 620 Milyon TL olduğunu ifade etti.

Projeye dair bilgiler veren Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL; Mersin'in, Türkiye'nin en büyük limanlarından birine sahip olduğunu, serbest bölge ve sanayi tesisleriyle Doğu Akdeniz'in en büyük lojistik merkezi haline geldiğini söyledi. KARTAL, "Mersin'in stratejik konumun geliştirilmesi ve sürekliliğin sağlanması için yollarımızın standardının arttırılması ve trafiğin rahatlatılması büyük önem arz ediyor" dedi.

Çamtepe Kavşağı, mevcut haliyle otoyolun Adana'dan Mersin istikametine giden trafiği D-750 Devlet Yolu'na ve bu yolu kullanarak Tarsus yönünden gelen trafiği de otoyolun Mersin-Adana istikametine bağlayan iki koldan oluşuyor. Yolun mevcut trafik ihtiyacına cevap verebilmesi amacıyla, Çamtepe Kavşağı'nın Mersin-Tarsus bağlantısı da sağlanarak, dört koldan hizmet verecek şekilde düzenlenmesi ve gişeler ile otoyol arasındaki Devlet Yolunun 2x2 bölünmüş yol haline getirilmesi önem kazanıyor.

Proje ile; güvenli ve yüksek standartlı bir ulaşım imkânının tesis edilmesi, ulusal ve uluslararası arterlere bağlantıların güçlendirilerek bölgenin tarım, ticaret ve turizm hacminin artırılması, üretilen ürünlerin pazarlara daha hızlı ulaştırılarak, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.​