Duyuru Detayı

TOKAT - NİKSAR YOLU'NDA AÇILIŞ YAPILDI

Ülkemizin kuzey-güney aksları arasında Orta Karadeniz'i İç Anadolu'ya, Akdeniz'e ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan güzergâhta yer alması bakımından önem arz eden Tokat-Niksar Yolu'nun 11 km'lik kesimi 23 Mart Perşembe günü düzenlenen törenle yol kullanıcılarının hizmetine sunuldu.


Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Vali Cevdet CAN, kamu ve özel sektör temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Bakan ARSLAN, mevcut Tokat-Niksar Yolu'nda özellikle kış aylarında yaşanan sorunların bu proje ile ortadan kaldırıldığını, zorlu iki geçiş noktasının geçilebilir hale getirildiğini söyledi. Yolun otoyol standardında Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol haline getirildiğini ve ilk etabın tamamlandığını belirten ARSLAN, Niksar-Ünye, Başçiftlik-Niksar yolları ile Çamlıbel Tüneli'nin de projelerinin hazırlandığı müjdesini de verdi.


​Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ise Tokat-Niksar Yolu'nun, Sivas – Yıldızeli – Tokat – Niksar – Akkuş – Ünye yerleşimleri arasındaki ulaşımı sağladığını ve 49 km'lik 2x2 şeritli, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında projelendirildiğini söyledi. KARTAL, yolun hizmete girmesiyle; Kuzey-Güney akslarındaki çalışmalar kapsamında, Orta Karadeniz'i iç kesimlere, güneyde Suriye sınır kapılarına ve Ortadoğu ülkelerine bağlayan kesintisiz ve güvenli bir ulaşım ağı tesis edileceğini de sözlerine ekledi.

Tokat şehir merkezinden başlayarak Niksar çıkışında sonlanacak yol projesi kapsamında; 54 km olan mevcut yol 5 km kısalırken, 40 dakika süren seyahat süresi 25 dakikaya inecek, taşıt işletme maliyetleri azalacak ve akaryakıttan tasarruf elde edilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacak.