Duyuru Detayı


KANUNİ BULVARI'NIN 2020 SONUNA KADAR BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN, Doğu Karadeniz Gezisi kapsamında 15 – 16 Şubat tarihlerinde Trabzon'u ziyaret etti. Trabzon'un karayolu yatırımları konusunda Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU ve Trabzon Bölge Müdürü Selahattin BAYRAMÇAVUŞ'tan bilgi alan TURHAN, Kanuni Bulvarı yapım çalışmalarını yerinde inceledi.


TURHAN, Kanuni Bulvarı'nın; Trabzon'un liman trafiğinin de etkisiyle yoğunlaşan doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde hizmet veren şehir içi ve şehirlerarası trafiğin birbirinden ayrılmasını sağlayarak şehrin ulaşımında önemli bir görev ifa edeceğini söyledi.


Gerek Giresun – Rize gerekse güneyde Gümüşhane – Erzurum – Erzincan istikametinden Doğu Anadolu'ya giden yollardaki trafik yoğunluğunun ortadan kalkacağını belirten TURHAN, bu güzergâhlardaki karayolu ulaşımının daha konforlu hale geleceğini, projenin hizmete girmesi ile Trabzonluların günlük hayatındaki trafik sorunlarının çözüleceğini ifade etti.

Aşama aşama hizmete sunulan Kanuni Bulvarı'nın Yıldızlı-Akyazı Kavşağı arasını trafiğe açtıklarını söyleyen TURHAN, Erdoğdu Kavşağı'na kadar olan kısmın yaz aylarında vatandaşların hizmetine sunulacağını, projenin geriye kalan kısmındaki tünel ve viyadüklerin kamulaştırmayla ilgili sorunlarını çözdükten sonra projenin tamamını 2020 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

TURHAN, Liman ile Erzurum çıkışı arasındaki Değirmendere Kavşağı'nda yoğunlaşan trafiğin, eski sahil yolu yerine Kanuni Bulvarı üzerinden güneye aktarılacağı bilgisini verirken, yüzde 80'ini şehir içi trafiğinin oluşturduğu Trabzon şehir geçişi trafiğinin Kanuni Bulvarı ile doğu-batı ve güneye ulaştırılarak, insanların hayatında önemli bir fayda ve kolaylık sağlanacağını sözlerine ekledi.