Duyuru Detayı

ABDULKADİR URALOĞLU AZERBAYCAN KARAYOLLARI İDARESİNİN 100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KONFERANSI'NA KATILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığının 2018 yılını "Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Yılı" ilan etmesiyle gerçekleştirilen etkinlikler arasında yer alan Azerbaycan Karayolları İdaresinin 100. Kuruluş Yıldönümü Konferansı, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU'nun yanı sıra İran, Gürcistan, Rusya, Yunanistan temsilcileri ve Uluslararası Yol Federasyonu (IRF) Başkan Yardımcısının katılımıyla 16 Kasım 2018 Cuma günü düzenlendi.


Konferansta konuşma yapan ve Bakü'de olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek sözlerine başlayan URALOĞLU; Karayolları Genel Müdürlüğü olarak, çok zorlu bir coğrafyada yer alan Türkiye'nin doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm ana koridorlarda yaklaşık yüzde 90 seviyesinde ilerleme sağladığını söyledi.


URALOĞLU, ülkemizin 400 bin km'lik yol ağının yaklaşık 68 bin km'sinin Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu vurgulayarak, 2003 yılında başlatılan bölünmüş yol hamlesi ile 21 bin km yol yapılarak, bölünmüş yol ağıyla birbirine bağlı il sayısının 6'dan 76'ya çıkarıldığını, ülke ekonomisine katkı sağlandığını sözlerine ekledi.  


Boğaz geçişlerinin önemine değinen URALOĞLU, özellikleriyle Dünya çapında öne çıkan köprüler ve otoyolların farklı finans modelleriyle yapıldığını ifade etti. 

URALOĞLU, Lapis Lazuli Transit Taşımacılık Koridoru Projesi'nin bölgeyi yakından ilgilendirdiğini hatırlatarak, çalışmaların birlikte yürütüldüğünü, Tarihi İpek Yolunun bölge ülkeleri olarak, demiryolu ve karayolu ağıyla yeniden hayata geçirildiğini söyledi.

Haydar ALİYEV'in "Yol-iktisat, medeniyet bir sözle hayat demektir." ifadesi ve Cumhurbaşkanı "Yol medeniyettir." sözünün bu coğrafyaya ve haklarımıza açılan birer ufuk olduğunu ifade eden URALOĞLU,  "biz de bu ufukta yürüyerek, hem kendi ülkemize hem de komşu coğrafyalara hizmet ediyoruz" dedi.

Bu hizmet anlayışı içerisinde Karayolculuk Ruhunun önemine de değinen URALOĞLU, bu ruhun düğünden cenazeye kadar her şart altında Karayolcuların birbirine olan tutkunluğunu anlattığını söyledi.

URALOĞLU, Azerbaycan Karayolları İdaresi ile olan hukukun da gelişerek devam edeceğini belirterek sözlerini tamamlarken, Azerbaycan Karayolları İdaresi Genel Müdürü Salih MEMEDOV'a ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV'e teşekkür etti.

Abdulkadir URALOĞLU, ayrıca Türk Şehitliğini, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kurucusu Haydar ALİYEV'in ve 20 Ocak Katliamı'nda hayatını kaybedenleri kabirlerini ziyaret etti.

URALOĞLU ortak tarihsel ve kültürel birlikteliğimizin tarifi olan "Tek Millet, İki Devlet" ifadesinin bir sembolü olarak ay yıldız işlemeli bir vazoyu günün anısına takdim etti.