Duyuru Detayı

STANDARDİZASYON ZİRVESİ "ULUSLARARASI STANDARTLARA YÖN VER" TEMASIYLA ANKARA'DA DÜZENLENDİ

 

2017 yılında Standardizasyon hakkında çalışmalarda bulunmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında standardizasyon faaliyetlerine etkin katılımın sağlanması için imzalanan protokol kapsamında, Dünya Standartlar Günü etkinlikleri çerçevesinde 17 Ekim 2018 Çarşamba Günü Standardizasyon Zirvesi yapıldı.


"Uluslararası Standartlara Yön Ver" temasıyla TOBB ve TSE işbirliğinde, TOBB Sosyal Tesisler Toplantı Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU, TSE Başkanı Prof. Dr. Adem ŞAHİN, TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile çok sayıda davetli katıldı.  


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, dünyada söz sahibi olmanın yolunun standartlaşmadan geçtiğini belirterek, uluslararası rekabette başarılı olmak isteyen aktörlerin standart yapma sürecinde etkin rol aldığını, standardı belirleyen üreticinin pazara erken girdiğini ve hâkimiyeti ele geçirdiğini belirtti. Gelişmiş ülkelerin küresel ticaretteki üstünlüklerini devam ettirmek için standardizasyon faaliyetlerine etkin bir şekilde katılım sağladığını belirten Bakan VARANK, sanayide dijital dönüşümün yaşandığı günümüzde standart hazırlama süreçlerine katılımın yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Üretim, ticaret ve iletişim yöntemlerinde köklü değişimlerin yaşandığı çağımızda bu zorunluluğun her zamankinden daha fazla hissedildiğini ifade eden Bakan VARANK rekabet gücünün artırılarak, üretimde yapısal dönüşümü gerçekleştirecek politikalarla yüksek ve sürdürülebilir büyüme oranlarına ulaşmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Etkinlik kapsamında, Ayna Komitelerde yer alarak ülkemiz adına uluslararası standardizasyon çalışmalarına katkı sunan özel sektör kuruluşları, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerden temsilcilere teşekkür plaketi verilirken, Karayolları Genel Müdürlüğü adına ödülü Genel Müdür Abdulkadir URALOĞLU aldı.

Standardizasyon Zirvesi'nde ayrıca; "Özel Sektör Bakış Açısıyla Standardizasyon", "Uluslararası Standardizasyon Sahası",  "Standardizasyona İş Dünyasının Katılımı", "Sanayicinin Standardizasyona Katılıma Dair Kısıtları" ve  "Uluslararası Standardizasyonun Yolu" konulu sunumlar gerçekleştirildi.