Duyuru Detayı

GAZİANTEP'TE YEŞİLVADİ VE BEYLERBEYİ KAVŞAKLARI HİZMETE SUNULDU

Gaziantep'te Yeşilvadi (Havaalanı) ve Beylerbeyi Kavşakları 10 Haziran Pazar günü vatandaşların hizmetine sunuldu. Gaziantep Havalimanı'nın yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının temelinin de atıldığı toplu açılış törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ve davetliler katıldı.


Gaziantep'in yaptığı işler, sanayisi ve ihracatıyla Türkiye'nin gözbebeği olduğunu belirten Bakan ARSLAN, bu başarıda 6 bin yıllık köklü geçmişiyle ticaret ve üretme kültürüne sahip Gazianteplilerin rolünün büyük olduğuna işaret etti. Bakan ARSLAN, Türkiye için bu kadar önemli olan bir şehirde ulaşım ve erişimin önemine değinerek Gaziantep'e son 15 yılda 30 milyarlık yatırım yapıldığını, bunun 5 milyardan fazlasının da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.


Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL açılışı yapılan Yeşilvadi ve Beylerbeyi Köprülü Kavşaklarının kent trafiğinin rahatlatılması noktasında önemli bir rol üstleneceğini ifade etti. KARTAL,  yıllık ortalama günlük trafiğin artmış olduğu şehir girişinde özellikle kapasite problemi olan kavşakların farklı seviyeli hale getirilerek kesintisiz bir trafik akışını sağlamak için projelendirildiğini ve yapımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Yeşilvadi Bağlantı Kavşağı (Havaalanı Kavşağı) ve Bağlantı Yolları Gaziantep-Kilis Devlet Yolu'nun 5,3'üncü km'sinde, Beylerbeyi Kavşağı ve Beykent Bağlantı Yolları ise Gaziantep-Yavuzeli-Araban Devlet Yolu'nun 5,35'inci km'sinde yer alıyor.

Toplam uzunluğu 3,9 km olan Yeşilvadi Bağlantı Kavşağı'nda 1,5 km Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalı bölünmüş yol yenilenirken; 2,4 km Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı tek yol (kavşak kolları) ve 70 m'lik 2 adet köprü inşa edildi.

Toplam uzunluğu 5,5 km olan Beylerbeyi Kavşağı ve Beykent Bağlantı Yolları'nda ise; 4,3 km Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol yenilenerek, 1,2 km Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı tek yol (kavşak kolları), 60 m'lik 2 adet köprü ve 120 m'lik 1 adet Altgeçit (Battı Çıktı) inşa edildi.

Projelerin tamamlanmasıyla bu güzergahlarda güvenli, konforlu, yüksek standartlı trafik akışı tesis edilerek, yörenin ekonomiye kazandırılmasına imkan sağlandı.