Duyuru Detayı

YENİ MAKİNALAR TANITILDI

Karayolları Genel Müdürlüğüne 2017 yılı içerisinde alınan makinalar, 30 Kasım günü; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, bürokratlar ve Karayolları çalışanlarının katılımlarıyla Karayolları Akköprü Atölye Müdürlüğünde düzenlenen törende tanıtıldı.

Bakan ARSLAN törende yaptığı konuşmada, milletin yolunu açan, gelişen ve yenilenen teknolojiyi takip eden Karayolları Genel Müdürlüğünün, akıllı yolları akıllı araçlarla donattığını, temizlediğini ve hizmete hazır hale getirdiğini söyledi.


ARSLAN, yolları açmak kadar bu yolların kullanılır kılınmasının da önem arz ettiğini, 365 gün kar kış demeden yolları açık tutmak gerektiğini, Karayolları Genel Müdürlüğünün makine parkının güçlü olması için de çok önemli adımlar attıklarını belirtti.

Uluslararası standartlara uygun geliştirilmiş sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yol yapımına öncelik verdiklerini vurgulayan ARSLAN, bu konuda ciddi mesafe aldıklarını ifade etti.


Bugün birbirine bölünmüş yollarla bağlanan 76 il olduğunu anlatan ARSLAN,  "Bunu 81 ile çıkarma konusunda çalışmalarımız önemli. İki yıl içerisinde, yani 2019'da 81 ili birbirine bağlamış olacağız" dedi. Bölünmüş yollarda yol standartlarını çok yükselttiklerini dile getiren ARSLAN; daha önce 8 bin 650 kilometre olan sıcak asfaltlı yol miktarının 23 bin kilometrenin üzerine çıktığını aktardı.


Türkiye'de hâlihazırda 412 adet karla mücadele merkezi olduğuna dikkat çeken ARSLAN, konuşmasına şöyle devam etti:

"2017-2018 kış mücadelesine 7 bin 994 adet makine ve ekipman katılacak. 12 bine yaklaşan önemli bir makine parkımız var. Bugün 809 makine ve ekipmanı bu kış sezonunda, Karayolları Genel Müdürlüğü Makine Parkında hizmete aldık. Bunların içerisinde 46 farklı türde makine ve ilk defa hizmete alacağımız ve çalışmalarımızı daha da kolaylaştıracak çok daha donanımlı ekipmanımız var. Bu araçları bugün ihtiyacı olan bölgelerimize göndererek kış öncesinde Karayolları ekiplerimizin karla mücadele aracı ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Özellikle kış aylarında dağ yollarının, köprülerin kardan temizlenmiş olması, buzlanmanın engellenmesi adına yapılacak çalışmalar önemli. Bu kış; 480 bin ton tuz, 380 bin metreküp agrega kullanacağız. Kış önlemleri kapsamında karayollarımızda, 67 bin 559 kilometrelik yol ağımızda 7/24 kameralı takip sistemi devreye girdi., 9 bin 700 çalışma arkadaşımız 7 gün 24 saat yolların açık olması adına ülkenin her yerinde hizmet edecek."


Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı

Bakan ARSLAN, geçen yıllarda olduğu gibi başarılı bir performansla bütün yolları açık tutarak, insanların hayatını kolaylaştıracaklarını, olağanüstü bir kar yağışı olursa vatandaşları doğru bilgilendirerek yanlış lastiklerle, yanlış araçların yola çıkıp, yolu kapatmamasını Emniyet güçlerimizle koordineli şekilde engelleyeceklerini söyledi.

Ticari araçlarla ilgili kar lastiği takma zorunluluğunun yarından itibaren başlayacağını hatırlatan ARSLAN, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Şehir içinde çalışan ticari araçların kış lastiği takma ve çıkarma sürelerini Valiliklere bıraktık. Şehirler arası çalışıyorsa yarından itibaren, şehir içinde çalışıyorsa Valiliklerin belirleyeceği tarihlerde takacak. Diğer sürücülerden de istirhamımız; zorunluluk olmasına bakmadan, kışın daha rahat etmeleri, kazaya belaya karışmamaları, can ve mal emniyetini sağlamaları adına kar lastiği taksınlar. 'Bir şey olmaz, ben yolda kalmam' demesinler, arkadaşlarımızın, emniyet birimlerinin uyarılarını da dikkate alsınlar ve tedbirli olsunlar."

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL da Karayolları Makine Parkının yenilenmesinin çok önemli olduğunu, özellikle kar mücadelesine yönelik makine parkı dengeleme programına gittiklerini aktararak, "Bizim için kar mücadelesi doğal afetle mücadeledir. Bunun zorluklarını biliyoruz; ancak 'Kar yere düştüğüne pişman olacak' diyerek mücadelede bulunuyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından makina parkındaki araçlarını inceleyerek bilgi alan Bakan ARSLAN, Karayolları Genel Müdürlüğünün karla mücadele kapsamında bu yıl aldığı makinalardan birini kullanarak inceledi.