Duyuru Detayı

​KÂHTA-NARİNCE-SİVEREK YOLU YENİLENİYOR

            Diyarbakır ile Şanlıurfa'yı birbirine bağlayan ve kapsamında geçen yıl yapım çalışmaları tamamlanarak hizmete açılan Nissibi Köprüsü'nün de yer aldığı güzergâhın 41 km'lik Kâhta-Narince-Siverek kesiminde yenileme çalışmaları başladı. 4 Aralık 2016 Pazar günü yapılan törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Adıyaman Valisi Abdullah ERİN ve Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.


                  Bakan ARSLAN, birinci kısım temeli atılacak yolun Adıyaman ile Diyarbakır arasındaki yolda ulaşımı kolaylaştırıp, kısaltacağını belirterek yolun önemine değindi.


               Anadolu coğrafyasının Asya ile Avrupa, Balkanlar ile Kafkaslar ve Ortadoğu, Karadeniz ile Akdeniz arasında köprü konumunda olduğunu belirten ARSLAN, bunun hakkını vermek için çalıştıklarını ve bölünmüş yollarda 25 bin kilometreyi yakaladıklarını sözlerine ekledi.


            Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, Adıyaman-Kâhta-Siverek-Diyarbakır Devlet Yolu'nun Güneydoğu ile İç Anadolu ve Batı Bölgeleri arasında geçiş sağlayan önemli bir güzergâh olduğunu ifade ederek, Kâhta – Narince – Siverek kesiminde bulunan ve geçen yıl tamamlanarak hizmete sunulan Nissibi Köprüsü'nün Türkiye'nin en büyük eğik askılı asma köprüleri arasında yer aldığını söyledi.

            KARTAL, 4 şeritli olarak inşa edilen Nissibi Köprüsü ile bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması için, projenin devamı olan Nissibi – Narince – Kâhta arasındaki yolun yüksek standartlarda, 2x2 şeritli ve bitümlü sıcak karışım kaplamalı olarak inşa edileceğini belirtti.

            Kâhta-Narince-Siverek Yolu'nun güzergâhı 9,2 km kısaltarak kesintisiz trafik akışı sağlayacağını anlatan KARTAL, "yolun tamamlanarak hizmete girmesiyle yöre halkının mağduriyeti giderilecek; özellikle Nemrut Dağı gibi arkeolojik, jeolojik, kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleri ile turizm açısından yüksek potansiyele sahip olan bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlanacaktır" dedi.

            ​40,8 km'lik Kâhta – Narince – Siverek Yolu 1. Kısmında,  238 m'lik 6 açıklıklı Kâhta Köprüsü, 375,5 m'lik 9 açıklıklı Yenişehir Viyadüğü ve 310 m'lik 7 açıklıklı Ballı Viyadüğü ile 1 adet farklı seviyeli, 13 adet de dönel kavşak bulunuyor. Yıllık Ortalama Günlük Trafik değeri 7 bin araçtan fazla olan Diyarbakır-Şanlıurfa güzergâhının Kâhta-Narince-Siverek Yolu'na yönlendirilmesiyle, Diyarbakır-Şanlıurfa aksında trafiğin önemli ölçüde rahatlaması beklenirken, Adıyaman'ın batıya ve doğuya açılan kapısı olarak işlev görecek. Yolun fiziki ve geometrik standartlarının yükseltilmesinin yanı sıra, zaman ve yakıttan da tasarruf elde edilecek.