Duyuru Detayı

SAMSUN'DA KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARIN YAPIMINA BAŞLANDI

             Samsun-Çarşamba Yolu üzerinde projelendirilen Petrol Ofisi, Örnek Sanayi ve Tekkeköy köprülü kavşaklarının yapımına 25 Kasım 2016 Cuma günü gerçekleştirilen törenle başlandı. Törene Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ve çok sayıda davetli katıldı.


            Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, kavşakların toplam bedelinin 240 milyon TL olacağını söyledi. Samsun'un 2003 yılında 120 km bölünmüş yol ağına sahip olduğunu, bugün bu miktarın üzerine 200 km daha eklendiğini belirten Bakan ARSLAN, Ankara-Samsun arasının bölünmüş yol haline getirilmesiyle seyahat süresinin 4 saate indiğini hatırlattı. ARSLAN, Samsun'un 100 sene önceki duruşundan dolayı daha fazlasını hak ettiğini de sözlerine ekledi.


       Karayolları Genel Müdür İsmail KARTAL da Samsun'da; Karadeniz Sahil Yolu'nun 2007 yılından itibaren bölünmüş yol olarak hizmete alınmasıyla, gerek şehir içinde gerekse transit ulaşımda meydana gelen trafik yoğunluğunun rahatlatılması amacıyla yeni karayolu yatırımlarının projelendirildiğini söyledi.


         KARTAL, Petrol Ofisi, Örnek Sanayi ve Tekkeköy Köprülü Kavşakları ile; 4 köprü ve 4,5 km yan yol yapımını kapsayan projelerin, Doğu Karadeniz'in batıya ve Marmara Bölgesi'ne bağlantısını sağlayan Samsun'un ekonomik ve sosyal hareketliliğini hızlandıracağını, gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirtti.


          Samsun – Ordu karayolunun, günlük 22 bin aracın geçtiği Tekkeköy-Çarşamba kesiminde bu oran özellikle yaz aylarında 50-60 bini bulurken, farklı seviyeli kavşak ve toplayıcı yolların imalatının tamamlanmasıyla trafik yoğunluğu önlenecek, transit trafiğin sağlanmasıyla serbest akım hızı artarak trafikteki yığılmalar ortadan kalkacak. Transit trafiğin kesintisiz devamı, dur-kalk beklemelerinin ortadan kaldırılması ve araçların çevreye bıraktıkları egzoz gazı emisyonlarının azaltılmasıyla çevre kirliliği önlenecek.