Duyuru Detayı

​OVİT TÜNELİ'NDE IŞIK GÖRÜNDÜ

           Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak Ovit Tüneli'nde ilk ışık, 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'ın yanı sıra çok sayıda bakan, milletvekili ve vatandaşın katıldığı törende görüldü.


           Ovit Dağı'nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Binalı YILDIRIM, 136 yıllık rüyanın gerçeğe dönüşmesine şahitlik edildiğini belirterek "Bugün kuzey ve güney koridorunun en önemli arteri olan Rize-Erzurum hattında iki tüp tünelden oluşan bu büyük eserin, toplam boyu 27 km'yi geçiyor. İspir ile Rize'yi birbirine yakın edeceğiz. Yılların özlemi, rüyası bugün gerçeğe dönüyor" dedi.


           YILDIRIM; kış geldiğinde bir yerden başka bir yere gitmenin ne kadar zor olduğunu bölge insanının iyi bildiğinin altını çizerek, tüneller bittiğinde yaz, kış konforlu seyahat edileceğini belirtti. Tünel hizmete girdiğinde hem zamandan hem de yakıttan tasarruf edileceğini anlatan Başbakan YILDIRIM, "Yılda tam 35 trilyon tasarruf sağlayacağız. Tamamladığımızda, bu Ovit Dağı Tüneli deyip geçmeyin, dünyanın ikinci büyük tüneli oluyor." ifadesini kullandı.


            Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise konuşmasında; "İnşallah 2018'de projeyi bitirerek ülkenin, Rize'nin, Erzurum'un ve insanımızın hizmetine sunacağız" dedi. 

           ​Başbakan Binali YILDIRIM, konuşmaların ardından beraberindeki bakanlarla tünele giderek, hazırlanan harita üzerinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ve Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'dan bilgi aldı. Daha sonra hazırlanan iş makinesini kullanan YILDIRIM'ın, son delme işlemini gerçekleştirmesinin ardından Ovit Tüneli'nde ilk ışık göründü.

            Rize'yi Doğu Anadolu'ya bağlayacak tünel, 1400 m'lik çığ tüneli ile birlikte toplam 14010 m ve 14016 m'lik çift tüpten oluşuyor. Ovit Tüneli Projesi kapsamında ayrıca; giriş tarafında 2 km'lik, çıkış tarafında ise 1,7'lik km bağlantı yolları, 2 adet köprülü (farklı seviyeli) kavşak ve 300 m'lik çığ tüneli yer alıyor. Ovit Tüneli'nin hizmete girmesiyle, Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında kışın yoğun kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek.