Duyuru Detayı

MENEMEN-ALİAĞA-ÇANDARLI OTOYOLU'NDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

İzmir'in sınai ve ticari bakımdan önde gelen ilçelerinden Aliağa'ya ve Çandarlı Limanı'na otoyol bağlantısını sağlayacak Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu'nda çalışmalar 5 Nisan Çarşamba günü düzenlenen törenle başladı. Başbakan Binali YILDIRIM, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'ın katıldığı törende, çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve İzmirliler hazır bulundu.


Başbakan Binali YILDIRIM, Türkiye'nin her tarafında 175 limanın olduğunu, ülkemizi kuşatan üç büyük denize üç büyük liman yapıldığını ve bu limanlardan birinin de Çandarlı'daki Kuzey Ege Limanı olduğunu söyledi. Limanın Türkiye'nin ihracat merkezi olacağını belirten YILDIRIM, yapım çalışmaları başlatılan otoyolun da limana bağlantı sağladığını sözlerine ekledi. YILDIRIM, 1,5 Milyar TL'lik projenin Yap-İşlet-Devret yöntemiyle gerçekleştirileceğini, yapım süresi dahil 10 yıl işletileceğini ifade ederken, otoyolun yapımını üstlenen yüklenici gruba, projenin hayata geçirilmesinde büyük gayretleri olan Bakan ARSLAN'a, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL'a, Karayollarının bütün mühendis ve işçilerine teşekkür etti.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN ise İzmir'de devam eden önemli karayolu yatırımlarından bahsetti. Torbalı - Bayındır - Ödemiş - Kiraz Bölünmüş Yolu'nun, Karaburun Yolu'nun, Bergama Yolu'nun, Aliağa-Yeni Foça Bölünmüş Yolu'nun önümüzdeki yıl biteceğini söyleyen Bakan ARSLAN, Havalimanı-Torbalı-Selçuk-Aydın Yolu ve Seferihisar - Kuşadası bölünmüş Yolu'nun 2019'da, Belevi - Tire Bölünmüş Yolu'nun 2 yıl içinde bitirileceğini belirtti. ARSLAN, Menderes-Gümüldür Bölünmüş Yolu'nun ve Urla-Çeşme Devlet Yolu'nun ihalesinin bu yıl yapılacağını, Bornova Çevre Yolu ve Menemen-Seyrek-Foça Bölünmüş Yolu'nda ise çalışmaların bu yıl başlayacağını ifade etti.

Yap – İşlet Devret Modeliyle ihalesi yapılan Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu toplam 76 km uzunluğunda olacak. Trafiğin mevcut şehir içi yollardan sağlandığı Aliağa-İzmir arasındaki karayolu ulaşımının otoyol kalitesiyle tesis edilmesi için başlayan çalışmalarda daha önce tamamlanan Çiğli-Koyundere ve Koyundere-Harmandalı kesimleri ile yapım çalışmaları devam eden Harmandalı – Menemen kesiminin devamı olan otoyol projesi, İzmir-Çanakkale Devlet Yolu'na paralel ilerleyerek, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi'nin batısından geçiyor.

İzmir'in, Aliağa ve Çandarlı Limanı'na yüksek standartlı yollarla bağlantısını sağlayacak proje, mevcut şehir içi yollar üzerinden sağlanan kuzey-güney yönlü ağır vasıta trafiğine de hizmet edecek ve İzmir'in şehir içi trafiğini rahatlatacak. Proje hizmete sunulduğunda, İzmir'in çevre yollarının kuzey aksı da tamamlanacak ve İstanbul – Bursa – İzmir Otoyolu'nun daha etkin kullanılması sağlanacak.​