Önemli ve Global Projeler

​                                            KINALI - TEKİRDAĞ - ÇANAKKALE - SAVAŞTEPE OTOYOLU
                       MALKARA - ÇANAKKALE(1915 ÇANANKKALE KÖPRÜSÜ DAHİL) OTOYOLU KESİMİ
                                                               YAP - İŞLET DEVRET PROJESİ

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi kapsamında yer alan Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) Otoyolu Kesimi Yap - İşlet - Devret Projesi 88 km Otoyol ve 13 km Bağlantı Yolu olmak üzere toplam 101 km uzunluğundadır.

 

Proje, Malkara yerleşiminin güneyinden, Şarköy İlçesinin batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe ilçesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası'na ulaşmaktadır. Gelibolu'nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce – Şekerkaya mevkileri arasında yer alan 1915 Çanakkale köprüsü ile geçerek Lapseki İlçesi Şekerkaya mevkiine ulaşacaktır.

 

Toplam Yatırım Tutarı : 10.354.576.201,85 TL.dir.

 

1915 Çanakkale Köprüsünün de bünyesinde yer aldığı Malkara-Çanakkale Otoyolu Kesimi 2022 yılında hizmete açılması hedeflenen prestij projelerinden biri olup, tamamlanması ile birlikte İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye  bağlayacak proje konumundadır.

 

Yapılacak olan Malkara-Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege Bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayarak; bu bölgelerde ekonomik gelişime ve sanayinin ihtiyaç duyduğu dengeli bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunacaktır.

 

İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolunun tamamlanması ile birlikte Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile entegre olarak Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi'ne otoyol ağıyla bağlanmış olacaktır.

               

Proje kapsamında ;

 

1 adet Asma Köprü, 2 adet Yaklaşım Viyadüğü, 4 adet Betonarme Viyadük, 6 adet Alt Geçit Köprüsü, 38 adet Üst Geçit Köprüsü, 5 adet Köprü, 43 adet Alt Geçit, 211 adet çeşitli ebatlarda Menfez, 12 adet Kavşak (Devlet Yolu üzerindeki Kavşaklar Dahil), 4 adet Otoyol Hizmet Tesisi, 2 adet Bakım İşletme Merkezi, 6 adet Ücret Toplama İstasyonu inşa edilecektir.

 

 Projede Kapsamında Yapılan Çalışmalar

 

Asma Köprü ve otoyol güzergahında proje çalışmaları devam etmektedir.

 

Asya ve Avrupa Ankraj Blokları imalatları, Asya Yaklaşım viyadüğünde  kazı çalışmaları devam etmekte olup, Asya Kule temeli için çakıl yataklama çalışmaları tamamlanmış, tesviye çalışmalarına devam edilmektedir. Avrupa kule temelinde ise çakıl yataklama çalışmalarına başlanacaktır.

 

Proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Koru arasındaki kesimlerde toprak işleri ve sanat yapıları çalışmalarına başlanılmıştır.


1915 Çanakkale Köprüsü

 
1915 Çanakkale Köprüsü

 
Kule Keson Temellerinin Islak Havuza Yüzdürülmesi