Duyuru DetayıİSKELE – ÇAYIROVA YOLU KKTC'NİN 38. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE HİZMETE SUNULDU 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 38. Kuruluş Yıldönümü coşkuyla kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, Bakanlar, TC Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Sağlam, TC Karayolları KKTC Koordinatörü Aykut Mutlu ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen törende yapımı tamamlanan projeler hizmete sunulurken, yeni yatırımların temeli atıldı. Program kapsamında İskele-Çayırova Yolu'nun tamamlanan9 km'lik kesimi de trafiğe açıldı.

 iç.jpg

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş birliğiyle yapılmış altyapı, üstyapı yatırımlarının, insana dokunan projelerin ve kalkınma desteklerinin somut nişanelerinin Kıbrıs'ın her yerinde görüldüğünü ifade ederek, son altı ay içerisinde gösterilen gayretlerin sonucu olarak söz verdikleri projeleri zamanında yerine getirmek için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.


KKTC'nin dört bir yanını saran modern karayollarından pek çok iş birliği projesinin adım adım ilerlediğini söyleyen Oktay, önemli iş birliği alanlarından birinin ulaştırma ve altyapı olduğunu ve bu alanda yer alan hayat kalitesini, turizm ve ticari faaliyetleri doğrudan etkileyen karayolları için kesintisiz desteklerini sürdürdüklerini kaydetti. 


Oktay sözlerine şöyle devam etti: “Toplam proje bedeli 635 milyon lira olan 46 kilometresi bölünmüş yol, 14 kilometresi birinci sınıf olmak üzere toplam 60 kilometre uzunluğunda 5 adet yol yapım projesi ile birlikte 322 kilometre uzunluğundaki köy yolları yapım çalışmaları devam ediyor. Gazimağusa Dipkarpaz hattının bir parçası olan İskele-Çayırova Yolu'nun resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. 9 kilometre uzunluğundaki bu kesimin bölünmüş yol olarak tamamlanmasıyla bu güzergah üzerinde yer alan petrol, sanayi, turizm tesislerine, antik ve ören yerlerine ulaşım kolaylaşmış, sürüş konforu yükselmiştir. Balalan-Yenierenköy Yolu, Lefkoşa-Değirmenlik-Girne Esentepe Ayrımı projeleriyle 23 kilometrelik kısmı daha tamamlanan köy yolları iyileştirme çalışmalarının da kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacağız."


KKTC'deki iş birliği yatırımları ile daha sağlam bir altyapı ve daha güçlü bir kalkınma ivmesinin mümkün olduğunu vurgulayan Oktay, “nerede bir tıkanıklık nerede bir yavaşlama varsa tüm ilgililerin sorumluluk bilinciyle inisiyatif almasını ve ilerleme yönünde adım atmasını arzu ediyoruz." şeklinde konuştu.


İskele – Çayırova Yolu; İskele Boğaz'ın çıkışındaki Harnup Fabrikası Kavşağı'ndan başlayarak Bafra Kavşağı'nda sona eriyor. 5 adet modern dönel kavşak ve 2 adet sığınma cebinin (Park alanı) yer aldığı 2x2 şeritli yol, 23 metre platform genişliğine sahip olarak tasarlandı. Yıllık ortalama günlük trafik (YOGT) miktarı 10 bine ulaşan güzergahta trafik yoğunluğunu rahatlatan proje ile daha konforlu ve daha güvenli ulaşım hizmeti sunuldu.  Yolu ile zamandan 23 milyon TL, akaryakıttan 3,2 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 26,2 milyon TL tasarruf sağlanacak, bölgedeki karbon emisyonu 1.324 ton azaltılacak.

 

Proje ile, KKTC'nin doğu kesimini kuzey-güney yönünde bölünmüş yol konforuyla bağlayacak Gazimağusa-Dipkarpaz hattının tamamlanmasında önemli bir aşama kaydedildi.alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
alt3.jpg  
 
​​Büyült