Duyuru DetayıBAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU SAZLIDERE KÖPRÜSÜ ŞANTİYESİ'NDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapım çalışmaları devam eden ve tamamlandığında Kanal İstanbul geçişini sağlayacak köprüler arasında yer alacak Sazlıdere Köprüsü şantiyesini ziyaret ederek gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Her geçen gün büyüyen ve gelişen İstanbul'un ulaşım ihtiyaçlarının arttığını belirten Bakanımız Karaismailoğlu, İstanbul'un ulaşım ihtiyaçlarına planlı yaklaşım kapsamında Kuzey Marmara Otoyolu'na Başakşehir-Ispartakule-Hadımköy kesimini de dahil ettiklerini ve 45 kilometrelik kesimle birlikte Kuzey Marmara Otoyolu'nun toplam uzunluğunun 445 kilometreye ulaştığını ifade etti.

alt3.jpg

 Bakanımız, devam eden proje tamamlandığında; Hasdal - Habipler - Başakşehir Kavşağı Yolu ile doğrudan bağlantı sağlanacağı, Başakşehir, Kayaşehir Ispartakule, Bahçeşehir, Hadımköy gibi yerleşimler ve bu civardaki sanayi bölgeleri arasında doğu-batı yönünde yeni bir ulaşım aksı oluşturulacağı, İstanbul'un en yoğun trafiğine sahip Mahmutbey Kavşağı noktasının oldukça rahatlatılacağı ve Hasdal'dan giren sürücülerin kesintisiz bir şekilde Kuzey Marmara Otoyolu ile tekrar entegre olacağı ifadelerini kullandı.

  Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü'nün Başakşehir Hadımköy kesiminin en önemli yapısı olduğunu belirten Bakanımız “Köprü'müz, gergin eğik askılı tipte ve uzun açıklıklı olarak inşa ediliyor. 2x4 şeritli ve 46 metre tabliye genişliği olacak şekilde tasarlandı. 440 metre orta açıklık ve 210 metre yan açıklıklı olan Köprü, 196 metre yüksekliğinde iki adet diamond geometrisinde kuleye sahip. Orta ve iki yan açıklığıyla beraber 860 metre uzunluğundaki Sazlıdere Köprüsü, yaklaşım viyadükleriyle beraber 1618 metrelik bir açıklığa sahip olacak. Köprü'müz ayrıca Kanal İstanbul kapsamında yapılan ilk köprü olma özelliğine de sahip" şeklinde konuştu.

Bu kesimde ayrıca, 7 viyadük, 15 köprü, 21 üstgeçit, 10 altgeçit, 59 menfez olmak üzere toplam 113 sanat yapısının bulunduğunu söyleyen Bakanımız, proje bünyesinde 1 Köprü Bakım İşletme Merkezi ile 1 Otoyol Bakım İşletme Merkezinin de inşa edileceği bilgisini verdi.

Her bir yatırımın istihdam ile birlikte birçok sektöre, bölge ve ülke ekonomisine canlılık kattığını belirten Bakanımız, “Herkesin gıpta ile baktığı projeleri kamu kaynakları veya özel sektör iş birliği ile bir bir tamamlıyoruz. İnsana, çevreye ve tarihe duyarlı, şeffaflık, katılımcılık ve paylaşımcılık ilkeleriyle, bölgesel ve küresel bütünleşme odaklı bir ulaşım ve iletişim altyapısı tesis etmeye hız kesmeden devam edeceğiz." ifadelerini sözlerine ekledi.


alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
alt4.jpg  
 
​​Büyült