Duyuru DetayıANKARA POLATLI YOLU'NUN KONFORU ARTIRILDI

 

Ankara'nın batıya açılan kapısı Polatlı ilçesinde şehir geçişini düzenleyen ve Ankara çıkışından Sivrihisar'a kadar yol üstyapısını yenileyerek ulaşım konforunu artıran karayolu yatırımları 9 Kasım Salı günü hizmete sunuldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu'nun katılımıyla gerçekleşen törende kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile yüklenici firma temsilcileri de hazır bulundu.

 Banakİç.jpg

“D-200 Doğu-Batı koridorunun kaliteli ve konforlu hizmet vermesini sağladık."

Açılış konuşmasında Polatlı Şehir Geçişi ve Kartaltepe Köprülü Kavşağı'nı tamamladıklarını söyleyen Bakanımız Karaismailoğlu, Polatlı'da yaşayan vatandaşların köprülü kavşak ile artık daha güvenli ve konforlu bir şekilde ilçe merkezine giriş ve çıkış yapabileceklerini söyledi.

Polatlı şehir geçişi üzerinden Ankara'nın, İzmir ve Ege Bölgesi ile bağlantı sağlandığını; son yıllarda hızla büyüyen Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi, Ankara 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgeleri faaliyetlerinin de bölge trafiğinin yoğunluğunu artırdığını hatırlatan Bakanımız, güzergâhın en yoğun olduğu kesimlerinde yıllık ortalama günlük trafik değerinin 50 bine yaklaştığını belirtti. Proje ile; D-200 Doğu-Batı koridorunda kaliteli ve konforlu ulaşımı sağladıklarını ifade eden Karaismailoğlu, “Yan yol düzenlenmeleriyle ana yola katılım noktalarını iyileştirerek, transit trafiğin kesintisiz akışını sağladık ve Polatlı şehir içi geçişini rahatlattık. Transit trafiğin bölgeden geçişinde yaşanan gecikmeleri ortadan kaldırdık. Kartaltepe Köprülü Kavşağı ile Kartaltepe Mehmetçik Anıtı'na ve Panoramik Müze'ye kolay ulaşım imkânını sağladık." dedi.

“Yatırımlarımız, milletimize olduğu kadar doğaya da 'nefes' olmaya devam edecek"

Sözlerini “Önce İnsan! İnsanın ayrılmaz parçası da elbette doğa, çevre ve yaşanabilir bir dünya" diyerek sürdüren Bakanımız, Ankara – Polatlı – Sivrihisar Yolu'nda yapılan iyileştirme ve yeni imalatlarla da zamandan 45,7 milyon TL, akaryakıttan 85,3 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 131 milyon TL tasarruf edileceğini; trafikten kaynaklı karbon salınımının da 34 bin 200 ton azaltılacağını; yatırımların, millete olduğu kadar doğaya da 'nefes' olmaya devam edeceğini belirtti.

 GenelMdİç.jpg

“Ağır taşıt trafiğinin ulaşım hızına olan olumsuz etkisi azaltıldı"

Törende konuşan Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu da, ülkemizin ikinci büyük metropolü Ankara'nın, Avrupa'yı Ortadoğu'ya bağlayan ulaşım koridorları üzerinde yer aldığını belirterek; Ege Bölgesi'nden İran sınırına kadar tüm Anadolu'yu bölünmüş yol konforuyla bağlayan D-200 Devlet Yolu'nun da önemli bir geçiş noktası olan şehrin, batının doğuya, doğunun batıya açılan kapısı konumunda olduğu vurgusunda bulundu.

Şehrin ana arterlerinde yapılan düzenlemelerle yoğun trafik yükünün rahatlatıldığını ve ulaşımda güvenli akışın sağlandığını ifade eden Uraloğlu, Ankara çıkışı ile Sivrihisar arasını kapsayan işler kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara yönelik şunları dile getirdi: “Ankara Çevre Otoyolu Eskişehir Yolu Kavşağı'ndan Polatlı şehir girişine kadar 3 gidiş 3 geliş olmak üzere 6 şeritli hizmet veren 52 km'lik 1. Kesimde üstyapı yenilenmiş, Alagöz Kavşağı'na ilave köprü yapılmıştır. Yine 3 gidiş 3 geliş olmak üzere 6 şeritli hizmet veren 6,5 km'lik Polatlı Şehir Geçişinde üstyapı yenilenmiştir. Ayrıca; 5,3 km sel önleme drenaj kanalı ve 4 km tek yön 2x1 yan yol tesis edilmiştir. Polatlı çıkışı-Sivrihisar Kavşağı arasında 2 gidiş 2 geliş toplam 4 şeritli hizmet veren 57,5 km'lik 2. Kesimde de üstyapı yenilenmiş, 24 km tırmanma şeridi ile ağır taşıt trafiğinin ulaşım hızına olan olumsuz etkisi azaltılmıştır."

Toplam 116 km'lik yolda, özellikle ağır tonajlı araçların seyrettiği kesimlerde oluşan bozulma ve deformasyonların giderilerek güvenli ve yüksek standartlı ulaşımın tesis edildiğini sözlerine ekleyen Genel Müdürümüz, projenin ana iş kalemleri kapsamında 1 milyon 250 bin metreküp toprak işi,  42 bin metreküp beton imalatı, 4.227 ton betonarme demiri, 360 bin ton alttemel ve temel imalatı, 1 milyon 730 bin ton Bitümlü Sıcak Karışım, 100 bin metrekare yatay işaretleme, 50 bin metre otokorkuluk imalatı gerçekleştirildiği bilgilerini paylaştı.


alt1.jpg  
 
​​Büyült
Kartaltepe Müze Kav.2alt2.jpg  
 
​​Büyült
Polatlı Gece Çekimleri 4alt4.jpg  
 
​​Büyült
Polatlı Şehir Geçişi 1alt5.jpg  
 
​​Büyült
PolatlıKartaltepe MüzeKav.6alt33.jpg  
 
​​Büyült