Duyuru DetayıCUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN 12. ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME ŞURASINA KATILDI

 

12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası özel oturumu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

CBiç.jpg

Cumhurbaşkanımız Erdoğan,  kalkınmanın temel altyapısı olan yatırımlarda çok büyük yol kat ettiğimizi ve dün vizyon olarak bahsettiğimiz projelerin çoğunun bugün tamamlanmış projeler olarak önümüzde durduğunu söyledi.

"Bizim diğer pek çok ülkeden farkımız sadece kendimiz için kazanmanın değil birlikte kazanmanın peşinde olmamızdır." ifadesiyle işbirliği fırsatlarını genişletmek istediklerinin altını çizen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Türkiye'nin coğrafyamızda stratejik önemini hiçbir zaman kaybetmediğini belirtti. Erdoğan, ülke olarak Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya uzanan 780 kilometrelik bir alana sahip ülkemizde, yaklaşık 2 bin kilometre uzunluğa sahip çetin bir coğrafyada ulaşım yatırımları yapmanın zorluğunu en iyi sizler bilirsiniz ifadeyle hangi şartlar ve avantajlarla gelişmelerin kaydedildiğine dikkat çekti.

 

"Dağları tünellerle vadileri ve akarsuları köprülerle geçtik"

 

Ulaştırma ve haberleşme alanında 19 yılda 1 trilyon lira yatırımı hayata geçirdiklerini açıklayan Cumhurbaşkanımız, “Karayolunda bölünmüş yol uzunluğunu 28.340 kilometreye çıkardık. Dağları tünellerle vadileri ve akarsuları köprülerle geçtik. Böylece yolcu ve yük taşımacılığında güvenli bir karayolu taşımacılığının altyapısını kurduk. Bu rakamı sürekli artırıyoruz. Otoyol uzunluğumuzu 1714 kilometreden 3534 kilometreye yükselttik. Edirne'den Ortadoğu'ya çıkış kapısı olan Şanlıurfa'ya kesintisiz otoyol ağına sahip bir ülkeyiz. Aydın-Denizli, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de yer aldığı Malkara Çanakkale gibi projelerle otoyol uzunluğumuzu 4100 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Yollarımızdaki tünel uzunluğunu 50 kilometreden 631 kilometreye çıkardık." dedi.

Eksikleri ve yeni ihtiyaçları da gördüklerini bildiren Erdoğan, önümüzdeki yeni sürecin de öncülüğünü yürütme sorumluluğu ile karşı karşıya olduğumuzu, salgın ve iklim değişikliği gibi ağır sonuçlarıyla yüzleştiğimiz küresel krizlerin kendi gerçeklerini dayattığını;  iklim değişikliklerinden yeni ulaşım alternatiflerinin ortaya çıkmasına kadar pek çok gelişmeler bulunduğunu sözlerine ekleyerek,  bu süreci ülkeler ve toplumlar olarak doğru okumamız gerektiğini belitti.

iç.jpg

Oturumda söz alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu da Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelinde ülkemizi büyütmek; Türkiye'yi 2023, 2035, 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için gerekli adımları atmaya devam ettiklerini ifade ederek, Şura'da “Dünya ölçeğinde büyük değişim sağlayacak mega ulaşım projelerini masaya yatırdık. Covit-19 sonucunda ulaşım stratejileri ve küresel tedarik zincirinin yeni standardını enine boyuna ele aldık. Ekonomi ve ulaşım koridorlarının ülkelere etkilerini tüm yönleriyle tartıştık." diye konuştu.

Hayata geçirilen mega projelerin sadece milletimizin takdirini kazanmakla kalmadığı ve uluslararası çevreler tarafından da yakından takip edildiği tespitini kamuoyuyla paylaşan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, önümüzdeki dönemde “Sürdürülebilir ve akıllı taşımacılık, yeşil denizcilik ve liman uygulamaları ile demiryolu taşımacılığının geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu sayede yakıt tüketimi ve emisyonun azaltılması ile mikro hareketlilik araçlarının kullanımının yaygınlaştırmasını da sağlayacağız. Yine önümüzdeki dönemde dijitalleşme, karbonsuzlaşma, otonom ulaşım evrensel erişim kavramlarını çokça duyacağız. Ayrıca bilimsel temellere dayalı insana, çevreye ve tarihe duyarlı şeffaflık, katılımcılık ve paylaşımcılık ilkeleri ile bölgesel, bütünsel ve küresel kalkınma odaklı bir ulaşım ve iletişim altyapısı tesis etmeye devam edeceğiz." dedi.

Şuraya iştirak eden, değerli fikirlerini paylaşan tüm katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak sözlerini sonlandıran Bakanımız Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konuşmalarının ardından günün anısına birlikte fotoğraf çektirdi.


alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
alt3.jpg  
 
​​Büyült
alt4.jpg  
 
​​Büyült