Duyuru Detayı12. ULAŞTIRMA VE HABERLEŞME ŞURASI BAŞLADI

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen, geleceğin ulaşım ve haberleşme sistemlerinin ele alınacağı 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası, 6 Ekim Çarşamba günü Atatürk Havalimanı C Terminali Etkinlik Merkezi'nde başladı. 55 farklı ülkeden katılımcıların yer aldığı Şura'nın açılışında, International Transport Forum (ITF) Genel Sekreteri Young Tae KİM, Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve Eski Başbakanlarımızdan Binali Yıldırım konuştu.

Kim.png

Salgınla birlikte dünyada ulaştırma adına "dijitalleşme, karbonsuzlaştırma, evrensel erişim, bağlantı-güvenlik ve sağlık" temalarının ön plana çıktığını belirten Genel Sekreter Kim, “Şu an Avrupa'nın ötesine geçiyoruz, üyelerimizin 44'ü Avrupalı ülkeler fakat daha farklı ülkelerden katılım sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü ulaşım bir bölgenin konusu değil, küresel bir konudur. Finans sektörü ile ulaşım sektörünü kombine etmeye çalışıyoruz. Türkiye, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan çok önemli bir konuma sahip. Eğer bir coğrafyada ulaşımdan konuşacaksak, salgın sonrası ekonomileri nasıl canlandıracağımıza odaklanmalıyız. Bu da birçok sektörle birlikte hareket etmeyi gerektiriyor" dedi.

bakanİç.jpg

Bakanımız Adil Karaismailoğlu ise ulaştırma ve haberleşme sektöründeki yatırımlara ve hedeflere dikkat çekerek, erişilebilirliği merkeze alan, verimli, sürdürülebilir, akıllı ve entegre hareketliliği sağlamak için çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirtti. Kaismailoğlu, "Bütünsel kalkınmayı sağlayacak ekonomi ve ulaşım koridorlarının gelişimi ve ülkelere etkisi gibi önemli konularda sektördeki işbirliği fırsatlarını, bölgesel sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyacağız. Geleceğe yönelik fırsatları belirleyeceğiz ve iş birliği olanaklarımızı masaya yatıracağız" açıklamasında bulundu.


Bölünmüş Yol Ağını 28 Bin 340 Km'ye Çıkardık


Karaismailoğlu, 19 yıldır bu anlayışla çalıştıklarını, ulaşım ve iletişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye'nin gelecek vizyonunu; dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve daima entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirdiklerini ifade etti. Ulaşım ve iletişim alanında Türkiye'nin 2002'den bu yana kat ettiği gelişmelere değinen Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Son 19 yılda ülkemizin yıllardır süren ulaşım altyapısı problemini büyük ölçüde çözdük. Nice dev ulaştırma projelerini tamamladık ve hizmete açtık. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 340 kilometreye çıkardık. Otoyol uzunluğumuzu 3 bin 532 kilometreye ulaştırdık. Osmangazi Köprüsü'nün dahil olduğu İstanbul-İzmir Otoyolu'nu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü içeren Kuzey Marmara Otoyolu'nu, Ankara-Niğde Otoyolu'nu ve Menemen Çandarlı Otoyollarını bitirdik. Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz otoyol bağlantısı tesis ettik. Aydın-Denizli Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu Nakkaş-Başakşehir Kesimi ve 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de dahil olduğu Malkara- Çanakkale otoyol yapım çalışmalarımız ise devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklık ile Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü sembolize edecek. Bu uzunluğu ile tamamlandığında 'dünyanın en büyük' orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak. Yaklaşım viyadükleri ile beraber toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metreye ulaşmaktadır. İki çelik kule arasındaki Köprümüz, dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine sahip.1915 Çanakkale Köprüsü, feribotla bekleme süresiyle ve hava durumları nedeni ile çoğu zaman saatler süren Çanakkale Boğazı'ndan geçiş süresini 6 dakikaya kadar indirecek. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışını 18 Mart 2022'de gerçekleştirerek tüm dünyanın hizmetine sunacağız."

Yeni otoyol çalışmalarına da devam edeceklerinin altını çizen Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Yap-İşlet-Devret modeliyle 2023 yılına kadar toplam 6 proje ile 579 kilometre ve 2035 yılına kadar toplam 13 proje ile 3 bin 767 kilometre daha otoyol yapımını hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı. Karaismailoğlu, bölünmüş yol ve otoyol yapımına ağırlık verildiği gibi diğer yolların da fiziki ve geometrik standartlarının iyileştirilmesi çalışmalarına da yoğunlaşarak ayrıca 15 bin km daha tek yolu tamamladıklarını söyledi.

 

Tünel Uzunluğunu 30 Katın Üzerinde Arttırdık


Geçit vermeyen dağları tünellere, vadileri köprülerle, viyadüklerle aştıklarını kaydeden Karaismailoğlu, 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğunu ise tam 30 katın üzerinde artırarak 631 kilometreye yükselttiklerinin altını çizdi. Tünel yapımında 2023 yılına kadar 720 kilometre, 2035 yılına kadar bin 50 kilometre trafiğe açarak hizmet vermeyi hedeflediklerini belirten Karaismailoğlu, "Yollarımızı inşa ederken akıllı ulaşım sistemlerini yaygınlaştırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakıttan tasarruf etmek, çevreye daha az zarar veren alternatifleri oluşturmak, ekonomik canlılığı ve lojistik hareketliliği tesis etmek için, Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planını sıkı sıkıya takip ediyoruz. Karayollarına yaptığımız yatırımlarla taşıt hareketliliği yüzde 170 artmasına rağmen trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalma oldu. Yani, bu yatırımlar sayesinde her yıl binlerce can kurtardık" şeklinde konuştu. 

 Binali.png

“Avrupa, Asya, Afrika Kıtaları Arasında Ticaretin, Refahın Zemini Hazırlandı"

 

Eski Başbakanlarımızdan Binali Yıldırım yaptığı konuşmada; Lojistik, mobilite ve dijitalleşmenin birbiriyle bağlı olduğunu ve bütünlüğü ile ticaretin ve refahın artışına etkiler oluşturduğuna dikkat çekti.

Binali Yıldırım; “Ulaşımda, iletişimde ülkemize çağ atlattıran projeler bugün Türkiye'nin değil Türkiye'nin ilişkide olduğu Avrupa, Asya, Afrika kıtaları arasında ticaretin, refahın, malların ve insanların rahatça dolaşımını sağlamaya zemin hazırladı." dedi.

Hedeflerin aşıldığı bugünde dünyada küresel ticaret büyüdüğünü ve Türkiye'nin 2053 vizyonu, 2035 ve 2023 hedefi olduğunu belirten Yıldırım; bu ilerlemeleri altyapı projelerini yapmaya devam ederek sağlayacaklarını, dünyanın değişip dönüştüğünü, bunların yanında artık çevre ve iklim değişikliği ile paylaşmanın konuşulacağını sözlerine ekledi.

Ulaştırma Şurası 3 Gün Boyunca Devam Edecek

 

Ulaşım ve haberleşme alanlarındaki uluslararası otoriteleri İstanbul'da bir araya getiren 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şûrası'nda; dünyayı değiştirebilecek mega ulaşım projeleri, Kovid-19 sonrası dünyada ulaşımın iyileştirilmesi, esnekliği ve küresel tedarik zincirlerinin yeni standartlarının belirlenmesi, bütünsel kalkınmayı sağlayacak ekonomi ve ulaşım koridorlarının gelişimi ve ülkelere etkisi konularında sektördeki iş birliği fırsatları, bölgesel sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırılacak. 


alt1.jpg  
 
​​Büyült
alt2.jpg  
 
​​Büyült
Bakan.jpg  
 
​​Büyült