Duyuru Detayı

BARTIN-AMASRA-KURUCAŞİLE-CİDE YOLU'NUN ÇAKRAZ-KARAMAN KESİMİ AÇILDI

Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide Yolu'nun Çakraz - Karaman Köyü Arası kesimi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun katıldığı törenle 14 Temmuz Çarşamba günü hizmete sunuldu.

Törene video konferans ile katılan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, güzergahın turizm alanında yakalanan ivmeye bağlı olarak bölge yurt içi ve yurt dışından ciddi sayıda turist çekmeye başladığını, bu nedenle Doğu-Batı yönünde ulaşımı sağlayan 90 kilometrelik yolu 75 kilometreye düşürecek şekilde yeniden projelendirdiklerini kaydetti.

Kapak-1.jpg

“Dağlık ve sıkıntılı bir bölgede yer alan yollarımızı çok daha geniş, rahat ve emniyetli hale getirdik. 14,9 kilometre olan güzergahı 11,8 kilometreye indirerek 3,1 kilometre kısalttık. Yolun tamamının hizmete girmesiyle de yol mesafesini 15 kilometre kısaltmış olacağız." diyen Cumhurbaşkanımız, proje ile 10,8 milyon lira tasarruf sağlanacağını bilgisini verdi.

Törende konuşan Bakanımız Adil Karaismailoğlu, yolun Çakraz-Karaman Köyü arasında kalan 11,8 kilometrelik kesiminin bölünmüş yol standardında hizmete açıldığını aktararak; “Bu şekilde, güzergâhın 37,6 kilometrelik kesimi bölünmüş yol olarak 4,5 kilometrelik Amasra bağlantısı da tek yol standardında tamamlanmış oldu. 11,8 kilometrelik yolumuzun 5 kilometresi çift tüp tünel olarak yapılmıştır. Ayrıca, 267 metre viyadük, 320 metrelik 6 adet çift köprü ve bunlara ek olarak 4 adet de kavşak tamamladık" dedi. Bakanımız proje ile seyahat süresini 15 dakika kısalttıklarını da sözlerine ekledi.

IMG-20210714-WA0065 (1).jpg

Konuşmaların ardından yolun açılış kurdelesi kesilerek, yol vatandaşların hizmetine sunuldu.