Duyuru Detayı

BAKANIMIZ KARAİSMAİLOĞLU VE GENEL MÜDÜRÜMÜZ URALOĞLU AFYON'DA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret kapsamında Afyon'a geldi. Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir Uraloğlu'nun da yer aldığı program kapsamında ilk olarak 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası Ortak Akıl Konferansı Vizyon Oturumunda konuşan Bakanımız Karaismailoğlu, Bakanlığın altyapı yatırımları ve çalışmaları hakkında sunum yaparak, Ulaştırma ve Haberleşme vizyonunu anlattı.

2021.07.10ŞuraBakanİç.jpg

 Türkiye'nin küresel lojistik süper güç olması yolunda tüm kurum ve kuruluşlara yararlanacakları bir rehber oluşturmayı amaçlayan Çalıştay'da, 19 yıl önce ülkede başlayan yeni ulaşım ve iletişim çağının daha da hızlanarak yenilenme ve dönüşüm süreciyle devam ettiğini söyleyen Bakanımız, dünyanın çok hızlı şekilde geliştiğini, sosyal ve ekonomik değişimlerin anlık gerçekleştiğini belirterek, bu süreçte açığa çıkmamış ihtiyaçları planlamaya daha fazla dahil edeceklerini dile getirdi.

Türkiye'de son 19 yılda ulaştırma projelerine ayrılan ödeneğin her yıl artırıldığına işaret ederek, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarına ayrılan ödeneklere değinen Karaismailoğlu, ulaştırma ve haberleşme alanında  gerçekleştirdikleri yatırımlar, Kamu Özel İş Birliği modeli ve mega projeler ile ülke genelinde sağladıkları dönüşümlere ilişkin aktarımlarda bulunurken karayolları yatırımları ile ilgili “2003'ten bugüne kara yollarımıza 105,1 milyar dolar ayırarak; otoyollar, bölünmüş yollar, köprüler, tüneller, viyadükler, tek yol ve iyileştirme çalışmaları yaptık. Türkiye'yi konforlu ve sürüş güvenliği yüksek yollarla tanıştırırken, ölümlü kaza oranlarını çok ciddi oranda azalttık." dedi.

 “Dünyayı, Türkiye'ye bağlamak için çalışıyoruz."

Sunumunun ardından Afyon programı kapsamında Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte Afyonkarahisar-Şuhut Yolu çalışmalarını yerinde incelemek üzere şantiye ziyaretinde bulundu.

Yolun ağır taşıtlar tarafından yoğun olarak kullanıldığını ve günlük ortalama trafiğinin 4 binin üzerinde olan önemli bir güzergah olduğunu vurgulayan Bakanımız,  yapım çalışmalarıyla ilgili şunları paylaştı: “Sathi kaplamalı tek yol standardındaki bu yolumuzu yeniden projelendirerek fiziksel ve geometrik standartlarında iyileşme yaparak BSK kaplamalı bölünmüş yol olarak inşa ediyoruz. Yolumuzun uzunluğu 21,6 kilometredir. Mevcut ihale kapsamında tamamlanamayan 11,8 kilometrelik kesiminde ihalesini yaptık ve 5 Mayıs 2021 tarihinde iş yeri teslimi yapılarak çalışmalara başlandı. Kalan kısım için 17 adet ekskavatör ve 25 adet kamyon ile toprak işleri ve sanat yapılarında yoğun bir şekilde çalışıyoruz."

 Projenin tamamını 2022 yılı Kasım ayı içeresinde bitirmeyi planladıklarını bildiren Bakanımız Karaismailoğlu, “Yolun tamamlanmasıyla güzergâhta yatay ve düşey standartlar yükselecek, yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkânı sunulacaktır.  Seyahat süresinde kısalma, zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlanacaktır. Bölge turizminin gelişmesine katkı sağlayacak ve ticaret faaliyetlerini daha da hareketlendirecektir." dedi.

Ülkemizin dört bir köşesinde yatırımlara canla başla devam ettiklerini, dev projelerle 'Dünyayı Türkiye'ye Bağlamak' için çalıştıklarını belirten Karaismailoğlu, diğer yandan ülkemizin 'Bütünsel Kalkınma' hedefleri doğrultusunda hem şehirlerimizi hem de tüm ulaşım modlarını birbirine entegre ederek yük, veri ve insan taşımacılığında kesintisiz, güvenli ve konforlu bir hizmeti halkımıza sunduklarını kaydetti.

2021.07.10Şuhutİç.jpg

Şantiye incelemelerinin ardından Bakanımız, Genel Müdürümüz ve beraberindekiler kadim medeniyetlerin mirası tarihi Kırkgöz Köprüsü'nü de ziyaret ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.