Duyuru Detayı


TÜRKSAT 5A UYDUSU DEVREYE ALINDI

TÜRKSAT 5A Uydusu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun katılımlarıyla TÜRKSAT'ın Ankara Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenen törenle devreye alındı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Ocak ayında Falcon 9 ile uzaya fırlatılan uydunun uzun bir test çalışmasının ardından servis sağlamaya hazır hale geldiğini belirterek, manevra ömrü 35 yıl olarak hesaplanan TÜRKSAT 5A ile mevcut uydularımızın yedeklendiğini, yörünge haklarımızın garanti altına alındığını ifade etti.

IMG-20210628-WA0011.jpg

TÜRKSAT 5B yılın son çeyreğinde

5A uydusundan sonra sırada 5B uydusunun olduğu müjdesini veren Cumhurbaşkanımız, 5B uydusunun testlerinin sürdüğünü, TÜRKSAT 5B'yi de bu yılın son çeyreğinde SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya göndereceklerini açıkladı.

Türkiye, Dünyadaki ilk 10 ülke arasına girecek

Haberleşme uydusu üreten 10 ülke arasına gireceklerini söyleyen Cumhurbaşkanımız; “TÜBİTAK, TÜRKSAT, ASELSAN gibi çok sayıda kurumumuzun katılımıyla TÜRKSAT 6A uydumuzu ürettik. Test aşamasına gelen bu uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.


IMG-20210628-WA0013.jpg

Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu ise uydunun Türkiye ile Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika'nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i kapsayan alanda TV ve haberleşme hizmeti vereceğini, TV yayıncılık sisteminin gelişmesinde önemli katkılar sunacağını, bu hizmetin tüm dünyaya verilmesiyle ticari olarak da kazanç sağlanacağını belirtti.

 

Kapasitemiz artacak

5A haberleşme uydusunun 35 yıl hizmet ile yörünge hakkımızı koruyacağını belirten Karaismailoğlu: “TÜRKSAT 5B'nin de tasarım çalışmaları devam ediyor. TÜRKSAT 5B'yi de sene sonunda uzaya göndereceğiz. TÜRKSAT 5B yörüngeye girince kapasitemiz artacak, uydu ve uzayda da söz sahibi olacağız." dedi.