Duyuru Detayı

KKTC KÖY YOLLARI DAHA GÜVENLİ VE KONFORLU SÜRÜŞE KAVUŞUYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu'nun 11 Şubat'ta gerçekleştirdiği KKTC ziyaretinde; yavru vatan ve ülkemiz arasında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Arasında Karayolu Master Planı 2021-2022 Uygulama Protokolü" uyarınca, KKTC'de kırsal bölgeler arası ulaşım altyapısının geliştirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla toplam 322 km'lik karayolunun bakım, onarım ve yenilenmesi kararı alınmıştı.

Çalışmalara 9 Haziran Çarşamba günü KKTC Başbakanı Sayın Ersan Saner, Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Ali Murat Başçeri, KKTC Bakanları, TC Karayolları Kıbrıs Koordinatörü Aykut Mutlu ve beraberindeki heyetin katılımıyla düzenlenen törenle Karpaz Bölgesi'nde başlandı.

IMG-20210609-WA0028.jpg 

Türkiye Cumhuriyeti'nin finansal desteği ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği (KEİ) Ofisi'nin koordine ettiği projeyle öncelikli olarak Karpaz Yarımadası'nda Ziyamet ve Kaleburnu, oradan da Dipkarpaz'a kadar uzanan güney hattı ve Dipkarpaz-Manastır Yolu yenilenecek.

Protokol ile; köy yollarının, güvenliği ve kalitesi arttırılacak. İki yıl içerisinde 26 ayrı proje ile birçok bölgede köyler arası yolların bakım onarımı ile yenilenmesi yapılacak, kırsal kesim kaliteli ulaşım altyapısına kavuşacak.

Ayrıca, yapımı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen; ancak kamulaştırma problemleri sebebiyle yapımları kesintiye uğradıktan sonra yeniden başlayan toplam 59 km'lik bölünmüş yol projesi de tamamlanacak.